ANLATIMLI BEYAZ ÖRGÜ BEBEK YELEK ÖRNEĞİ

Bebeklere uygun yelek yapmak bazen zor olabilir. Anlatımlı beyaz örgü bebek yeleğinin anlatımını yazıyla tarif ettiğim gibi yine altta Türkçe anlatımlı detaylı öğretici bir paylaşıma da yer verdim. Kolay örgü bebek yelekleri yapmak her zaman bayanları iyi hissettirmiştir. Bu güzel örgü bebek yeleği de yine kolay yapılan türden olup, tarifi şöyle ;ANLATIMLI BEYAZ ÖRGÜ BEBEK YELEK ÖRNEĞİ

Bebe el örgüsü ipliği, renk numarası 1090 ve beyaz olacak. Yaklaşık ise 100 gr. yeterli oluyor. 3.5 numaralı 1 çift örgü şişi ile 3.5 numara örgü tığı, 5 tane düğme işinizi görecektir.

Öncelikle haraşo örgü, düz ve ters örgü ölçüleri : 22 ilmek 32 sıra, 10 cm2 olacak. Arka tarafı ise örgü şişini 62 ilmek atarak, 8 sırayı haraşo örgü örmeniz gerekiyor. Daha sonra 9. sıradan verilen şemaya göre takip edip, 44 sıra örmelisiniz. Motif örgüsü sonuna kadar devam etmelidir.

45 sıra başından sağ kol bandı ve şişin başına 6 tane yeni ilmek atmalısınız. 6 ilmeği haraşo örgüyle örün. Bunun yanında 6. ilmekle beraber 1 ilmek kesin. Geri dönerek 6 ilmeği haraşo örgü örmelisiniz. Böyle 6 ilmeği haraşo örgü örerek devam edin. 6 ilmekte toplam 8 defa 1 ilmek kesmelisiniz.

8 ilmeği kestikten sonra geri dönmeyecek şekilde sırayı örmeye devam etmelisiniz. Sıra sonunda ise sol kol bandını şişin başına 6 yeni ilmek geçirerek başlayın. Haraşo örün. Sağ koltukta 8 ilmek eksiltin. 2. sırayı örerek işi tamamlayın. 3. sıra ile sonrasındaki 2. sırayı iki kenardan 6. ilmeklerle beraber 2 kere 1 ilmek keserek örmeye devam edin. Örgü boyu koltuk kesimlerinden itibaren 12 cm olacak. 38 sıra olduğunda ise omuzları ile arka yaka bölümü için bütün ilmekleri bir kerede kesin.

anlatimli-beyaz-orgu-bebek-yelek-ornegi
anlatimli-beyaz-orgu-bebek-yelek-ornegi

Sol ön için örgü şişine 34 ilmek atmalısınız. 8 sıra haraşo örgüyle örün. 9. sıra başında ise 28 ilmeği verilen motif şablonunu takip ederek örmelisiniz. Kalan 6 ilmeği ise ön orta bandı için haraşo örgüyle örün. Sonrasındaki sıralar ise aynı örgü düzeniyle devam edin. Örgü boyu haraşo örgüyle birlikte 14 cm. olacak. 44 sıra olduğunda ise sol kenardan koltuk kesimi arkada olacak şekilde aynen uygulamaya devam edin. Örgü boyu koltuk kesimi itibariyle 7 cm. olmalıdır. 22. sıra olduğunda ise ön yaka bölümü için her 2. sırada sırasıyla 6-2 ve -1, 1 ilmek kesecek şekilde örmeye devam edin. Örgü boyu yaka kesimiyle 5cm 16 sıra olduğunda ise kalan 13 ilmeği omuz bölümü için bir kerede kesin.

Sağ ön için sol önde uygulanan işleri ters uygulayarak aynı zamanda sağ ön orta bant üstünü etek ucundan yaka ucuna doğru eşit aralıklarda 5 tane düğme iliği açın ve örün. Bitirme işleminde ise omuzlarla birlikte yan dikişleri birleştirmelisiniz. Modelde de olduğu gibi etek ucu, ön ortası ile yaka ve kol kenarları örgü tığı ile bir sıra fıstık dolgu örmeniz gerekiyor. Tığlayarak bu işi halledebilirsiniz. Düğmeleri ise sol ön orta bant üzerinde ki yerlere dikmelisiniz. Güle güle kullanın.

anlatimli-beyaz-orgu-bebek-yelek-ornegi2

Beyaz mavi örgü bebek yelek yapılışı anlatımlı videosu

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu