ANLATIMLI ÖRGÜ BEBEK ŞAPKA MODELİ YAPILIŞI

Örgüden bebek şapkası veya beresi yapmak isteyen ev hanımları için bulduğum bu güzel anlatımlı çalışmayı sizlere de öneriyorum. Her yaştan kız çocuklarına yapabileceğiniz ve mavi renk yapıp erkek çocuklarına da yapmayı düşünebileceğiniz güzel bir örgü bebek şapka çalışması olduğunu söylemek isterim. Kokoş şapka modeli olarak da tabir edilen bu güzel örneğin anlatımını birazdan vereceğim.

Becerikli hanımların yaptığı bu güzel örneği çok beğendim ve en kısa sürede yeğenlerimden birisine yapmayı planlıyorum. Örgü bebek şapkası yapımı için öncelikle başlangıç şöyle ;

Bebeğimiz için baş çevresine göre şişlere ilmekleri atarak başlamanız gerekmektedir. Örgü şapkaya başladık. 1 ters ve 1 düz örerek lastik kısmını tamamlıyoruz. Lastik kısmı örüldükten sonra ise istenilen uzunluğa göre ters örgü yani haraşo örgü denilen örgü türü uygulanıyor. Bu şekilde şapka tamamlanmış oluyor. Şapka üzerinde yer alan fırfır kısımları için 11 ilmek atıp, 5 ilmek ise haraşo 1 ilmek ise düz 5 ilmek haraşo örmeniz gerekiyor.

Ters gelip sadece ortadan gelen tek ilmeği ise ters örmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra 5 haraşo ve 1 düz 1 ilmeğin içinden alıp arttırmanız yeterli oluyor. Sonra gelen ilmekler için haraşo örüyorsunuz. İlmekler şişte 21 ilmek olacak. Bu şekilde devam etmeniz gerekiyor. Başta 10 ilmek haraşoyu bitirip şişte olan 11 ilmek kalınca aynı işlemi tekrar devam ettirmeniz yeterli oluyor.

Bu sayede 9-10 dilim olduğunda fırfırlı kısmı da bitirip kesmeniz yeterli oluyor. Dilimler bittiğinde ise dilimleri sarıp gül şekli verebilirsiniz. Bu sayede şapkanın tepesine yanına veya istediğiniz bir yerine dikebilirsiniz. Yapacağınız çalışma da aşama aşama ilerleyişi alttaki resimlere bakarak da görebilirsiniz.

Örgü bebek şapka modeli yapımı

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu