ANLATIMLI TIĞ İŞİ FİLE ÖRGÜ YAPILIŞI

Güzel bir örgü tekniği ile yine beraberiz. Tığ işi model yapımında tercih edeceğiniz ve imdadınıza yetişecek tığ işi file örgü modelinin detaylı anlatımına yer verdiğim bu güzel çalışma da birde anlatımlı video bulunuyor.ANLATIMLI TIĞ İŞİ FİLE ÖRGÜ YAPILIŞI

Tığ işi file örgüsü nasıl yapılır diyenlere de cevap olacak anlatım sayesinde kolayca öğrenerek sizde kısa sürede bu güzel tığ işi örneği kolayca yapmaya başlayabileceksiniz. Birkaç adımdan oluşan tekniği resimlerle birlikte tarif ettim.

Tığ işi örgü yaparak yelek modelleri ortaya çıkarabiliyoruz. Yine örgü şal yapabiliyoruz. Tığ işinden lif örnekleri de yapılıyor. Bu yüzden tığ işi örgü tekniklerini mutlaka hepsini bilemesek de öğrenmeye çalışmalıyız. Tığ işinden file örgü örneği ise anlatım olarak şöyle ;

tig-isi-file-orgu-modeli-yapilisi
tig-isi-file-orgu-modeli-yapilisi

İlk adım olarak öncelikle zincir çekerek örneğe başlıyorsunuz. File örgüsünün ilk adımı bu şekilde atılıyor. Zincirin boyu ise yapacağınız örgüye göre değişiklik gösterebilir veya kendiniz ayarlamalısınız. İkinci adımda ipi dolamadan hemen 6. zincire dolamanız gerekiyor. Üçüncü adımla birlikte iplik tığa dolanır. Sonrasında tek seferde çekeceksiniz.

tig-isi-file-orgu-modeli-yapilisi2

Anlatımlı resimle birlikte hareket ettiğiniz için 5. adımda yapacağınız işlem ise 5 tane zincir çekiyorsunuz. Hemen altıncı adımla birlikte 5 zincir çektikten bir süre sonra 3. zincire başına dolamadan batırıyorsunuz. Yedinci adımla birlikte başına dolamadan batırıp, tek seferde çekmelisiniz. Hemen sekinci adıma geçtik ve file örgüsünün köşeleri yapılacak. Köşelerde ise 6’şar zincir çekilecek.

tig-isi-file-orgu-modeli-yapilisi3

9. adımda ise başına dolamadan içine batıracaksınız. Onuncu adımla birlikte içine batırdıktan sonra ise tek seferde çekmeniz gerekiyor. Son adım 11 ise tığ işi file örgüsünün ortaya çıktığı andır. Tebrik ederim. Örneği başarıyla yaptınız. Hemen altta ki videolu anlatımı da mutlaka izlemenizi öneriyorum. Benim çok işime yaradı ve hoşuma gitti. İyi akşamlar.

Tığ işi file örgüsü yapımı için tarif

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu