ANLATIMLI ÜÇLÜ TRABZAN NASIL YAPILIR?

Örgü teknikleri arasında yer alan iğne oyası örgü tekniği ile ilgili güzel bir paylaşıma daha hoşgeldiniz. Bu günün güzel çalışmalarından olan önemli bir tekniğin hem resimli anlatımı, hem de tarifini paylaşmak istedim. Üçlü trabzan nasıl çekilir diyen hanımlar veya öğrenmek isteyenler burada ise başlayalım.ANLATIMLI ÜÇLÜ TRABZAN NASIL YAPILIR?

Tığ işi örgülerde sıkça ihtiyacınız olacak önemli bir teknik olan ve özellikle amigurumi türü çalışmalarda trabzan tekniğini kullanacaksınız. Üçlü trabzan nasıl yapılır diyenler için adım adım anlatımını aktarmaya çalıştım. Her ne kadar 16 adımda tamamlandığı için size biraz uzun gelse de, inceleyip öğrendikten sonra aslında zor olmadığını hemen anlayacaksınız. Öncelikle tığ ve ip hazır olduğunda üçlü trabzan örgüsüne başlayabiliriz.

uclu-trabzan-nasil-yapilir
uclu-trabzan-nasil-yapilir

İlk adım ; önce zincir çekerek başlayacaksınız. İkinci adım olarak tığ üzerine ipliği dolamalısınız. Üçüncü adım ise tığ dördüncü zincire batırmanız gerekiyor. Dördüncü adımda ise dolanan iplik bir kez çekilir ve tığın üzerine alınır.

uclu-trabzan-nasil-yapilir2

Beşinci adıma geçtiğinizde ilk dört adımı yapar yapmaz üç ilmek oluşturmanız gerekiyor. Altıncı adımda ise 3 adet ilmek ortaya çıktıktan hemen sonra başına dolamalısınız. Yedinci adım ise ilk ilmek bir seferde hemen başına dolayarak çekilmelidir. Sekinci adımda kalan üç ilmeğin ikisi başına dolayarak 1 seferde çekmeniz gerekiyor.

uclu-trabzan-nasil-yapilir3

Geldik 9.cu adıma ve bu adımda kalan 2 ilmeğin tamamı başına dolayarak tek bir seferde çekmeniz gerekiyor. Onuncu adımda ise kenarlardan dörder zincir çekmeniz gerekmektedir. Onbirinci adımdayız. Bu adımda başına dolayarak ilk trabzanı dibine batırmanız gerekiyor. 12. adımda ise yeniden 3 adet ilmek oluşturmanız gerekiyor.

uclu-trabzan-nasil-yapilir4

13.cü adımdayız. Başına dolayarak ilk ilmeği tek seferde çekmeniz gerekiyor. Ondördüncü adımda ise son adıma yaklaştığınız gibi önce 2 ilmek başına dolayıp tek seferde çekmeniz gerekiyor. 15.ci adım ise son adımda kalan 2 ilmek ile diğerleri gibi başına dolayıp, tek seferde çekmeniz gerekmektedir. Son adıma geldiğinizde ise 3’lü trabzan örgünün bittiğini üst resimde son karede görebilirsiniz. Biraz uğraştırıcı olsa da gerçekten ortaya çıkan çalışma şaheser. Altta videoyu izleyerek eksiklerinizi görebilir veya kendinizi geliştirebilirsiniz.

Üçlü Trabzan nasıl çekilir eğitimi

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu