BAKLAVA DİLİMLİ AJUR ÖRNEĞİ

Ajurlu baklava dilimi örneğini öğrenmeye hazır mısınız? hazır olanlar hemen iş başına… bu güzel örgüyü ben çok seviyorum. Örgü modelleri arasında da en çok tercih edilen örneklerin de başında geliyor.BAKLAVA DİLİMLİ AJUR ÖRNEĞİ

Bu örneği kullanarak süveter, kazak veya yelek örebilirsiniz. Motif olarak çok güzel bir görünümü var. Seveceğinizi düşünerek nasıl yapıldığını anlatan bu makaleyi hazırladım.

Ajurlu baklava dilimi yapılışı

Ajurlu baklama dilim örneğinin yapımında kullanacağınız malzemeler ; ip ve şiş olup, yapımı da gayet basittir. İlk olarak baklava dilimli örnek için 8 ve katlarında olacak şekilde +1 ilmek fazladan atılarak başlayacaksınız.

Aynı zamanda +2 de kenar ilmekleri için yapacaksınız. Bu şekilde ilmek sayısını tamamladıktan sonra da 16 ilmekle örneğe başlayabiliriz. 19 ilmekle toplam kenar ilmekleri olacak şekilde başladık. Bu örnekte arka sıralar her zaman ters olacak.

İlk olarak ön kısma geçildiğinde hemen 1 düz kenar ilmek olacak şekilde alıp, sonrasında da 1 düz öreceksiniz. Sonra ise 1 dola ve 2 ilmek birden alıp, hemen önden düz öreceksiniz.

Arkasından da 1 düz yapacak ve yine 1 dola ve 2 ilmeği alıp, arkadan alarak öreceksiniz. 2 tane düz yapıp bitireceksiniz.

ajur-ornekli-baklava-dilimi-orgusu
ajur-ornekli-baklava-dilimi-orgusu

Üstte ki karede 2 ilmeği birden hemen önden düz örülme şeklidir. Alttaki resimlere baktığınızda da 2 ilmeğin bir arkadan alınma şeklinin örme resmi gözüküyor. 2. motife geçtiğinizde ise bir üst sırada yaptığınız işlemi tekrarlayacaksınız.

Ancak 2 ilmeği birden alıp, örecek ve sonra da aradaki 2 düzleri ise bu sıra için 3 düz olarak yapacaksınız. 3. sırada var olan bir farkı söyleyeyim. İlmeği aldıktan sonra 1 düz yapmadan hemen önce direkt olarak 2 ilmeği bir alıp, düz öreceksiniz. Aralara ise bu sefer 5 düz yapacaksınız.

Sonrasında ise 3’ü bir arada toplayacaksınız. İlk ilmeği boş alıp, 2 ilmeği birden aldıktan sonra da düz yapıp, boş alınan ilmeğin üzerinden geçireceksiniz. Sonra kalan 2 ilmeği ise bu 3. sıra için 2 ilmek alıp arkadan düz olacak şekilde öreceksiniz.

Boş alınan ilmeği üstten geçirme görüntüsü üstteki resimlerde var. 4. sıra için ilmeği alıp, 1 düz yapacaksınız. Sonra 2 ilmeği alıp arkadan alıp, düz yapacaksınız. Arasına ise 3 düz örüp devam edilecek.

Sonra yine 2 düz bir arada hemen önden örecek ve aradaki için ise 1 düz öreceksiniz. Sonra yine aynı şekilde 2 düz bir arada olacak önden tabi ki, 1 düz yapacaksınız. 5. sıraya geldiğinizde ise hemen 1 kenar ilmek ve 1 düzle başlayacaksınız. 1 düz örüp, 1 dola ve 2 ilmek bir alıp, arkadan alarak düz öreceksiniz.

Sonra 1 düz ve 2 ilmek bir önden düz öreceksiniz. 1 dola ile 2 tane düz yapacaksınız. 6. sırada ise 1 kenar ilmeği alıp, 1 düz devam edeceksiniz. 2 düz ördükten sonra 1 dola ve 3 bir arada yapacaksınız. 1 ilmek boşa alacak ve 2 ilmek bir önden alıp, boş alınan ilmeğin içinden geçirilecek. Sonra da 1 dola ve 3 düz yapacaksınız.

Bu biçimde birinci sıra da yapıldığı gibi yine baştan yapmaya başlayacaksınız. Ajurlu baklava dilim örneği yapımı tamamlandığında örgü modeli ortaya kendini çıkartıyor. Modeli yelek, hırka, kazak, süveter gibi çalışmalarda tercih etmenizi öneririm. Renkli yapabilir ve kız yada erkek çocukları için birbirinden güzel örgüler ortaya çıkarabilirsiniz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu