BAŞAK TARLASI ÖRGÜ ÖRNEĞİ YAPIMI

Türkçe anlatımından yararlanacağınız başak tarlası örgü modelini 11 ilmek ve katları şeklinde 12 sırada her motif tamamlanacak şekilde yapıyorsunuz. Bu güzel örneği öğrendikten sonra yelek veya hırka yapımında tercih edebileceğinizi söylemek isterim.BAŞAK TARLASI ÖRGÜ ÖRNEĞİ YAPIMI

Başaklar örgü modeli olarak da tabir edilen bu güzel tarifi bir sitede görmüştüm. Örgü anne yelek modeli yapmak için kullanılan bu örneği güzel tarif etmişlerdi. Yelek örnekleri için tercih edilen bu güzel örneği krem rengi, siyah, bej veya kahverengi tonlarında da yapmayı düşünebilirsiniz.

Başak örgü modelleri diye araştırma yaptığınızda karşınıza başak bahçesi örgü örneği olarak da değişik anlatımlar çıkabilir. Hatta Rus bayanların daha çok bu tür örneklerden yelek, hırka, bebek yeleği, anne yeleği veya hırkası yada bere yaptıklarını görebilirsiniz.

Benim en çok sevdiğim ve araştırdığım çalışma ise çift başak örgü modelidir. Tığ işi yelek yapımında kullanılan ve tercih edilen en güzel örnek olduğunu düşünüyorum. Çift başak yelek örgülerini sizde biliyorsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Başak kategorisinde yine tercih edilen örgü türleri başak lastik modeli, başak tığ işi örgü boyunluk örneği, başak yelek örneği ve yulaf başakları örneği gibi birçok çalışmanın olduğunu söylemek istiyorum. Hepsi de değişik ama aynı tipte yapılıyor. Ev hanımları genelde evde örgü yaptıklarında bebekler üzerine ortada başaklar örgü modeli yapmayı tercih ediyorlar. Yelek modeli olarak hem bebekler için hem de yetişkinler için güzel olduğunu söylemek isterim.

basak-tarlasi-orgu-ornegi-yapimi
basak-tarlasi-orgu-ornegi-yapimi

Geçenlerde çanakkale anne yelek örgüsüne ilişkin bir çalışmaya rastladım. Ancak detaylı anlatımı yoktu. O yüzden ben anlamadığım için sizlere de aktarmak istemedim. Ancak araştırıyorum. Facebook gibi yerlerde sadece tekli resim paylaşmışlar. Anlatımı maalesef yok. Ama bulunca size ulaştıracağımdan emin olabilirsiniz.

basak-tarlasi-orgu-ornegi-yapimi2

Başak tarlası örgü modeli yapılışı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu