ÇEYİZLİK RENKLİ ÇEMBER OYASI ÖRNEĞİ

Çeyizlik çember oyası modeli

Yazma oyası yapmayı sevenler için paylaştığım güzel bir örnek. Seveceğiniz bir çalışma ve öğrenerek sizde hemen yapmaya başlayabilirsiniz. Yazma oyası veya tığ oyası işleri biraz zordur. Öğrenmesi de zor bir örgü işi.ÇEYİZLİK RENKLİ ÇEMBER OYASI ÖRNEĞİ

Ama sevdalıları kafayı yorarak kısa sürede öğrenebilmektedir. Bu çalışmayı da yine kısaca tarif etmeye çalışacağım. Anlatımı fazla yok. Ama örnek resimdeki gibi sizde olayı kavrayarak yapmaya başlayabilirsiniz.

İlk olarak malzemelere göz atalım. Malzeme bakımından yeşil oya ipi, pembe ve beyaz oya ipi gerekiyor. Resimli örnekteki gibi yapacaksanız bu renkleri kullanmanız gerekiyor. Ama farklı renkler de tercih edebilirsiniz.

Daha sonra yazmanın dört kenarını ilk olarak yeşil iple zincir yapacaksınız ve çevreleyeceksinz. Bu işlemi bilmeyenler belki yapamaz. Sitemizde daha önce iğne oyası veya tığ oyası türü çalışmaları paylaşmıştık.

Onlara bakarak biraz bilgi edinebilirler. Ancak bilenler ise hemen devam edebilir. Sonra yapılacak işlem ise yeşil iple yaprak olan kısmı yapacaksınız. Daha sonra da beyaz ipe geçip, bir beyaz ip ve bir pembe ip ile işleyeceksiniz.

Sonrasında ise dalın üstündeki çiçek kısmını işleyeceksiniz. Biraz karışık gibi ama bilenler ve daha önce yapmış kişiler neden bahsettiğimi anlayacaktır. Sonra yapılan işlemde ise oyayı ütüleyeceksiniz kullanım aşamasına getirmiş olacaksınız.

Bu güzel çalışmayı çeyizlik olarak yapabilir ve saklayabilirsiniz. Yada kullanmalık yapabilir yada arkadaşınıza sevdiğiniz birisine hediye edebilirsiniz. Çok güzel ve keyifli bir çalışma.

Kolay Renkli Çember Oyası Örneği
ÇEYİZLİK RENKLİ ÇEMBER OYASI ÖRNEĞİ

Not : resim alıntıdır.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu