ÇİLEK BEBEK BABET ÖRGÜSÜ

Kırmızı renk tercih edilerek yapılan çilek bebek patik modelini ben çok beğendim. İlk fırsatta da öğrendiğim şekilde yapmayı düşünüyorum. Sizde benim gibi örgü patik yapmaya hevesliyseniz, bu güzel örneği seveceksiniz.

Yapımını tarif edeceğim çilekli bebek babet örgüsünde zorlanacağınız fazla bir kısım yok. Altta aşama aşama gidişatla ilgili Sultan hanımın resimleri de bize yardımcı olacak.

Çilekli bebek babet örneği

Örgüye başlıyoruz. Öncelikle çilek bebek patiği için 41 ilmekle başlayacaksınız. Hemen sonrasında da 1 sıra haroşa örüp, arkasından da 2 örüp, 1 dolayın yapacaksınız. 18 örüp, 1 dolayın ve 1 düz örün.

Arkasından 1 düz ve 1 dola ile 18 örüp, 1 dola ve 2 öreceksiniz. Sıra bittiğinde ise haroşa öreceksiniz. Sonrasında ise 3 örüp, 1 dola yapıp, 18 örüp, 1 dola yapacaksınız. Yine 3 ör 1 dola ve 18 ör yapıp, 1 dola yapacaksınız. 3 örüp sıra bittiğinde ise haroşa öreceksiniz.

4 örüp, 1 dola, 18 örüp 1 dola, 5 örüp 1 dola ve 18 örüp 1 dola sonrasında ise 4 örüp sıra bittiğinde peşine haroşa öreceksiniz. 5 ör yapıp, 1 dola, 18 örüp, 1 dola yapıp, 7 örüp, 1 dola yapacaksınız. 18 örüp, 1 dola yapıp, 5 örüp sıra bittiğinde tekrar haroşa örülecek.

cilekli-bebek-orgu-patik
cilekli-bebek-orgu-patik

6 örüp, 1 dola yapıp, 18 örüp 1 dola yapıp, 9 örüp, 1 dola yaptıktan sonra 18 örüp, 1 dola sonrasında 9 örüp sıra bitiminde tekrar haroşa örülecek. Bu şekilde patiğin tabanı bitmiş olacak ve toplamda 57 ilmek olması gerekiyor.

Resimlerde ki bebek patiği 0-6 aylık bebekler içindir. Patik devamında ise 12 sıra düz ve ters ördükten sonra patiğin yüzünü yapacaksınız. 20 düz örüp, değiştirerek örülecek ve sağdaki ilmek hemen sol tarafın üstüne gelecek biçimde ikisini birlikte öreceksiniz.

1 düz örüp, ikisini bir öreceksiniz. 1 düz örüp, ikisini bir örerek devam ederken, 1 düz ortada olacak buna dikkat edin. İkisini 1 alarak ördükten sonra değiştirme yapmadan 1 düz öreceksiniz.

cilek-seklinde-bebek-orgu-patigi

İkisini yine bir alarak örüp, 1 düz ve 2’sini bir örün. Düz örüp, 20 düz ördükten sonra tersinden ters öreceksiniz. 19 örüp, ikisini bir örüp değiştirerek bir, ikisini bir örüp, ikisini bir ördükten sonra ortada düz örülecek.

Değiştirmeden hemen ikisini bir örüp, ikisi bir ör ve ikisi bir ör sonra 19 ör ve tersinden ters ör yapacaksınız. İki sırada ilk sıra gibi 6 ikinci sırada ve 6 toplamda 12 ilmek kesilecek. Kalan ilmek sayısı ise 45 kalmış olacak. Patiği düz olarak bitirdikten sonra keseceksiniz.

Bağcık kısmı için ise 5 ilmek çıkarttıktan sonra örüyorsunuz. Uç kısmı için düğme yeri açtıktan sonra 1 diş haroşa öreceksiniz. Bu işlemin sonunda da patiği dikip, kullanıma hazır hale getirmiş oluyorsunuz. Şahin Sultan Özdemir hanım efendiye çok teşekkür eder ve güle güle kullanmanız dileğimle…

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu