ELTİSİNE KÜS ATKI MODELİ

Değişik bir atkı modeli ve yapımı da oldukça basit. Hemen öğreneceğinizi düşünüyorum. Ben çabuk kavradım ve yapmaya başladım bile… sizde anlatacaklarımı uygulayarak hemen örmeye başlayabilirsiniz.

Hazır kışta geldi. Çocuklara veya eşinize yapmayı düşünebilirsiniz. Adı garibinize gittiyse, ben şeklini dediğim söze benzettiğim için öyle koydum. Gülmeyin ama öyle… Atkının yapılışı için malzeme olarak ebruli renk ip veya kendiniz tercih ettiğiniz renkte ip kullanabilirsiniz.

5 numara tığ lazım ve hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. İlk olarak örgü atkının yapılışı için dilim dilim örüleceğini hatırlatırım. Atkı dilimlerden oluşuyor ve dilimler örüldükten sonra birleştirilerek ortaya çıkacak.

Örgü atkı modeli yapılışı

Önce dilimleri oluşturmak için örmeye tığ şişle 9 zincir çekerek başlayacaksınız. Sonra ise 9 zincirin bittiği yeri elinize sabitleyip, 3 zincir daha çekerek devam ediyorsunuz. Modeli çevirip, ipi 1 kere dolayacaksınız. 14 trabzan örüp, 13 de yapabilirsiniz. 1. için ilk başta çekilen 3 zincir ile oluşan kısım. 13 trabzanı yapınca da sonra 3 zincir çekeceksiniz.

Bir önceki oluşturduğunuz dilimdeki en uç köşesine batırarak sabitleme yapacaksınız. 1 zincir çekip, sonra da 2. sıraya geçeceksiniz. 1 zincir çekip, yine 1 kere ipi dolayacaksınız. Sonra da 2. deliğe batacaksınız.

eltisine-kus-atki-modeli-yapilisi
eltisine-kus-atki-modeli-yapilisi

Yine 14 trabzan tekli trabzan yapacaksınız. Fakat bu sefer trabzanların arasına 1’er zincir çekeceksiniz. Sonra da sonuncu delikten geçip 14 trabzanı yapacaksınız. 3. sırayı yaparak devam edeceksiniz.

Bunu yapacağınız zaman yine 3 zincir çekerek başlayacaksınız. Modeli diğer tarafı çevrilir ve ip 1 kere dolanıp, zincir çekilen trabzanın üstüne batılır. 1 delik oluşturulur ve 3 zincir çekilir.

1 adet ipi doladıktan sonra da bu deliğin içerisine 3 tane trabzan örülecek. Aşağıdan yukarıya örülürken bu defa da yanlamasına 1 dilim örmüş olacaksınız. Sonra da 1 sonraki trabzan üstüne batıp sabitleyeceksiniz.

Sonra yine 3 tane zincir çekip, ipi dolayacaksınız. Bir kez bir sonraki deliğe batıp, 1 üçgen oluşturacaksınız. Sonra da 3 zincir çekip, tekrar 1 kez dolayacaksınız. İpi ve üçgen boşluğuna batarak, yine 3 tane trabzan örülecek.

Dilimler oluşmaya başladı. Geriye ise 4 tane boşluk kaldı. Yine 9 zincir çekip, 1. sıradan 2. sıraya geçeceğiniz zaman sabitlenen yer var oraya sabitleyeceksiniz. Dilimi örmüş olacaksınız.

Yine yeni bir sıra başlayıp 3 tane daha zincir çekeceksiniz. Modeli elinizde çevirip, tığı bir kez ip dolayıp, 13 tane trabzan örmeye devam. Sonra da tekrar başlanan noktaya dönmüş olacaksınız.

14 trabzan sonra 1. sırayı bitirmiş oluyorsunuz. 2. sırayı örüp, 3. sıra sonunda ise 1. sıranın başına gelmiş olacaksınız. 3 sırada 1 tamamlanan örgünün son bölümde ise 5 adet dilim şeklinde örülen model devamı bu defa da 4 tane daha örüp, 9 taneye tamamlayacaksınız. Atkıyı istediğiniz boyda örebilirsiniz. Şık ve modern görüntüsüne hayran kalacaksınız. Havalı atkım olsun diyorsanız uğraşın yapın. Kolay gelsin.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu