GELİN KAYNANAYA KÜSTÜ YASTIK KILIF MODELİ

Örgüden sonra kalan iplikler biriktiyse diye düşündüğüm ve paylaşmayı uygun gördüğüm bir çalışma ile yine beraberiz. Artan iplikleri değerlendirebileceğiniz ve gösterişli yastık kılıfları yapabilmenizi sağlayacak çalışma ise şöyle ;GELİN KAYNANAYA

Yastık veya kırlent yüzü önemlidir. Çünkü kirlendiğinde hemen yıkanıp, tekrar yastık üstüne geçirip kullanmaktayız. En azından bizim evde böyle ve gerçekten büyük kolaylık. Bunu düşünen ve bulandan Allah razı olsun.

Yapılacak çalışmada da yine renkli artan iplik, 5 numara tığ lazım. Daha sonra yapılacak kılıf için motif hazırlamaya başlamanız gerekiyor. Tek tek motifleri örüp, daha sonra birleştirme aşamasına geçiyoruz.

Artan iplikleri değerlendirme

Motif örme işlemi ilk olarak 10 zincir çekip başlanıyor. Daha sonra da 10 tane daha zincir çekerek başladığınız yerin üstüne almayarak batacaksınız. 3 tane daha zincir çektikten sonra da yine aynı bölüme batıp, 3 kerede çekeceksiniz.

Sonra da araya geçerek 2 tane daha zincir çekip, yine aynı noktaya batıyorsunuz. Aynı şekilde 3 seferde çekeceksiniz. Sonra da tekrar batıp, 3 seferde çekerek bitiriyorsunuz. 2 zincir çektikten sonra araya tekrar 3 seferde çekeceksiniz.

orgu-yastik-kilifi-hazirlama
orgu-yastik-kilifi-hazirlama

2’şerli şekilde modeli oluşturup, oluşan dolgu kısımlarının toplamda da 8 tane olması gerekiyor. Bu işlemi bu şekilde devam ederek öreceksiniz. Sonra ise örülen dolgulardan ilk dolgu üstüne batıp, modeli kapatacaksınız.

Yuvarlak biçimde 1 motif oluşturarak, öteki renk ipe geçeceksiniz. Yeni başladığınız renkteki ipi ilmekten geçirip, zincir çekerek sıkıştırıyorsunuz. Sonra da ipi keseceksiniz. İp tığa 1 kez dolanıp batılacak. 3 seferde çektikten sonra da 2 tane trabzan oluşturmanız gerekiyor.

2 tane zincir çektikten sonra yine aynı başlangıç noktasına gelip tekrar batacaksınız. Bu işlemi model kare şeklinde olacağı için köşeleri oluşturacaksınız. 2 zincir çekerek diğerine batacaksınız. 2 dolgu oluşturup, diğer köşe de tamamlanmış olacak.

2 zincir çekerek doldurduktan sonra da 3 seferde çekeceksiniz. Bu kısmı da yine 2 kerede doldurup, 3. köşeyi de oluşturmuş oluyorsunuz. Yine 2 zincirle köşeye geldiniz. 3 seferde çekin.

2 zincir çekip, dolgunun tepesine batıp içinden geçeceksiniz. 3. sıra için diğer renge geçin. Başlayacağınız zaman ilmeğin içinden öteki renk iple geçiyorsunuz. Zinciri çekip sabitleyeceksiniz. Bu sırayı da aynı biçimde dolgular oluşturuyor ve tamamlayacaksınız.

3. sırada ise yine aynı şekilde örüp, motifleri tamamlayacaksınız. Motifleri her birini araları için seçeceğiniz renk iple dolgu oluşturarak birleştireceksiniz. Renklerin belirgin olması için siyah tercih edebilirsiniz. Yada koyu renkleri kullanabilirsiniz. Galeride son hali de bulunuyor. Kolay gelsin ve güle güle kullanmaya başlayın.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu