HAVLU KENARINA FİYONK YAPIMI

Fiyonk her örgüde veya dantelde yada havlu kenarında işinize yarayacak bir çalışmadır. Fiyonk havlu kenarı yapmak için nasıl yapılacağını bu yazımda sizlere tarif etmeye çalışacağım. Yine örnek resimlerden de yararlanacağınızı belirtmek isterim.

Fiyonk örneğini sadece havlu kenarı olarak da düşünmemenizi isterim. Her türlü modelde kullanmak mümkün. Kenar oyası modeli şeklinde de düşünebilirsiniz. Modası geçmeyen adeta kültürümüz diyebileceğimiz dantel modellerinde de yapılan bu uygulamayı havlu kenarı için şimdi yapacağız.

Havlu kenarı fiyonk yapımı

İlk olarak modeli yapacağınız zaman dantel ipliklerini de kullanarak örebilirsiniz. Renkli örmek isteyenler ise Alize diva kullanabilirler. Benzer tarzda nasıl iplikle örmek isterseniz de kullanabilirsiniz.

İlk olarak 1. tur için 7 zincir çekerek başlayacaksınız. Sonra 2. zincir üstüne ilmek kaydırmayla halka oluşturacaksınız. Sonra da aynı işlemi 1 kez daha tekrar edip, sonrasında 7 zincir çekerek devam edeceksiniz.

Snora 7 zincir çekip yine 2. zincir üstüne halka oluşturacaksınız. Tekrarında 7 zincirle halka ve 2 halka oluşturmuş oluyorsunuz. Arada ise 7 zincir boşluk bırakıp tekrar halkalar yapacaksınız.

havlu-kenarina-fiyonk-yapimi
havlu-kenarina-fiyonk-yapimi

Bu aşamayı örmek istediğiniz uzunluk ne ise o kadar tekrar edebilirsiniz. 2. tur ise önce son halkayı yapıp, sonrasında da 3 zincir çekip döneceksiniz. İlk halka içine devam ederek yine 3 trabzan yapacaksınız. Aynı yer için 3 sık iğne yapmanız gerekiyor.

Sonra da 9 zincir çekip, üstüne 3 zincirden itibaren dört trabzan yapacaksınız. Yine 9 zincir çekip, aynı işlemi tekrar edeceksiniz. Öteki yuvaya geçerek 3 sık iğne ve 4 trabzan yapacaksınız.

Yine öteki yuvaya atlayıp aynı işlemleri tekrar etmeniz gerekiyor. 3. tur ise önce örgünün diğer tarafını 4 adet trabzan ve 3 sık iğne ile doldurmanız gerekiyor. Öteki yuvaya ise 1 zincir çekerek atlıyorsunuz. Aynı aşamaları tekrarlıyorsunuz.

4. tur ise önce galeride yer alan son karelerdeki oklu kısımlardaki gibi zincirle yuvaları oluşturacaksınız. Yuvalar üstüne ise sık iğne ile dolduracaksınız. Yapılışı böyle olup, üst kısmını daha farklı örgü modeliyle de yapabilirsiniz. Resimli örneklerin son karesinde ve ilk karede ki gibi güzel örnekler ortaya çıkaracaksınız. Beğendiyseniz bu yazıyı kalplemeyi unutmayın. İyi günler hanımlar.

kaynak : https://www.mypicot.com

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu