HOBİ ÇUBUKLARINDAN MİNYATÜR SU KUYUSU

Okul öncesi etkinlik olarak da tanımlayabileceğimiz güzel ve eğlenceli bir çalışma ile yine beraberiz. Kendin yap çalışmaları arasına giren ve yapılışı oldukça zevkli olan çalışmayı mutlaka çocuklarınızla yapmayı düşünün.HOBİ ÇUBUKLARINDAN MİNYATÜR SU KUYUSU

Hobi çubukları veya dondurmalardan çıkan çubukları kullanarak yapacağınız minyatürü süs veya dekor amaçlı da kullanabilirsiniz. Bu güzel ve keyifli çalışmayı yaparken ihtiyacınız olan malzemeler de şöyle ;

  • Dondurma çubukları.
  • Sprey boya.
  • Tutkal.
  • Karton.
  • Makas, maket bıçağı.
  • Kalem.
  • İlaç kutusu kapağı.
  • Tel ve ip.

malzemeler bu kadar olup, evinizde hemen hemen olan şeyler olduğunu söyleyebilirim. Yapımı ise şöyle başlıyor. İlk olarak minyatür kuyu çalışmasında kullanacağınız kutunun etrafını tutkallayıp, dondurma çubukları ile kaplayacaksınız.

Sonrasında ise kartonları 5×5 ölçüsünde kesip, hazırlayacaksınız. Sonra üstüne yine kaplama amaçlı dondurma çubukları yapıştıracaksınız. Çatı kısmını hazırladıktan sonra çubukları yapıştırıp, çatının donmasını bekleyeceksiniz.

hobi-cubuklarindan-minyatur-su-kuyusu
hobi-cubuklarindan-minyatur-su-kuyusu

Daha sonra sepet olarak kullanacağınız şişe kapağı veya ilaç kutusu kapağını sprey boya ile istediğiniz renge veya sarıya boyayabilirsiniz. Sonra da çubuk aparatını kuyudan su çekilmesi için iple bağlayıp, kapağı yerleştireceksiniz.

Bu çalışmayı yaparken çocuklarınızla veya onların izlemesini sağlayarak yapmanızı öneririm. El becerisi de isteyen çalışma da su kuyusu maket çalışmasında ip ve tel kısımlarını da hazırlayıp, çatı kısmıyla birlikte su kuyusuna monte edebilirsiniz. Çalışmada takıldığınız bölümler veya kısımlar olursa resimleri tek tek izleyerek sizde aşamaları yapabilir ve minyatür çalışmayı tamamlayabilirsiniz.

Yaparken keyif aldığım ve eğlendiğim bir okul öncesi maket çalışması olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Çocukları mutlu etmek veya evinizde vitrinde sergilemek amaçlı da süs niyetine bu güzel çalışmayı öğrenip yapabilirsiniz. Kolay gelsin güle güle kullanın.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu