İHTİŞAMLI KABARCIK ÖRNEKLİ BEBEK PATİĞİ

Köpük örnekli bebek patiği olarak da isim verebileceğimiz bu güzel çalışmanın benzerlerini daha önce de paylaşmıştık. Ancak farkı kabarık örnekli oluşu ve değişik bir görünüme sahip olmasıdır.İHTİŞAMLI KABARCIK ÖRNEKLİ BEBEK PATİĞİ

Önerdiğim bir patik çeşidi olup, kolayca yapabilmeniz için tarifini açıklayacağım. Sizde öğrenip, hemen kendi bebeğinize veya yeni doğan bebeği olanlara hediye amaçlı yapıp götürmek için çalışmadan yararlanacaksınız.

Kabarık örnekli bebek patiği

Öncelikle malzemelere göz attığımızda hemen hemen her örgüyü seven hanımda olan ince yün ve 3,5 numara şiş olduğunu görüyoruz. Kolayca temin edebilir ve hemen tariften yararlanmaya başlayabilirsiniz.

İlk olarak 42 ilmekle başlayacağınızı söylemek isterim. Örnek çok güzel yaparken keyif de alacaksınız. Sonrasında 4 ilmek haroşa öreceksiniz. Haroşa örgü örneği yaptıktan sonra da 7 ilmek ajur yapmalısınız.

kabarcik-ornekli-bebek-patigi
kabarcik-ornekli-bebek-patigi

20 ilmek haroşa ördükten sonra da 7 ilmek ajur yapmalısınız. Sonrasında ise 4 ilmek haroşa örüp, yola devam ediyorsunuz. 22 diş haroşa olduğunu gördüğünüzde ise 10 ilmek ördükten sonra 2 ilmek birlikte alınacak bunu unutmayın.

Hemen sonraki aşamada ise 18 ilmek haroşa örüp, sonraki 2 ilmek birlikte örülecek bunu da unutmayın. Geriye kalan 10 ilmek örüldükten sonra da yine en başta ve son örülen 10 ilmeği sabit kalacak şekilde her 2 sıra içinde 1 bu şekilde eksiltme yapılacak. Hem de 15 ilmek kalıncaya kadar örgü kesilerek kapatılacak.

kabarik-ornekli-erkek-bebek-patigi

Bebek patiği ajur yapımı

Ajur işleminde de ilk olarak 1. sıra için en baştan 4 ilmek haroşa örülüp, yün şiş üzerine dolanır ve sonrasında ki 2 ilmek birlikte alınır. Hemen sonra da yün şiş üstüne dolandıktan sonra diğer sonraki ilmekler ise haroşa örülüp devam edilir.

2. sıra işlemine geldik. Ne kadar hızlı ilerliyoruz görüyorsunuz değil mi ? evet aşamamızda Ajurda düz ilmekler ters örülecek. 3. sıra için ise 4 ilmek haroşa örüp, 1 ilmek düz örülür ve işlem devam edilir. Yün şiş üstüne doladıktan sonra da 2 ilmek birlikte alınır ve akabinde ilmek düz örülür.

2 ilmek birlikte alınacak unutmayın. 1 ilmek de düz örülecek. 4. sıra ise 2. sırada ne yaptıysanız aynısını tekrarlamanız gerekiyor. 5. sıra için yapacaklarınız ise 4 ilmek haroşa örüp, hemen sonrasında ise 2 ilmek düz öreceksiniz. Yün şişin hemen üstüne dolanır ve 3 ilmekle bir alınır. Yün şiş üstüne dolayıp, 2 ilmek ise düz örülür.

6. sıra ve artık sonlara yaklaştık. Burada 2. sıra için yapılanları tekrar edeceksiniz. Ajur için tekrar 1. sıradan başlayarak, 6. sıraya kadar aşamaları tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Bu örneği ve anlatımı beğendiyseniz ne mutlu bana…

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu