İKİ RENK ÖRGÜ BEBEK BATTANİYE YAPILIŞI

Bir diğer adı çift taraflı bebek battaniyesi olarak da bilinen bu güzel çalışmayı bizlere Selma hanım hazırlamış. Kendisi bu konularda üstat sayılacak kadar marifetli bir hanım. Takipçisi olduğumuz birisi ve sunduğu bu güzel örgü battaniye modelinin yapılışına ilişkin bizler de sizlere aktarmak istedik.

İki renk örgü bebek battaniye modeli olarak adlandırdığım çalışma da mavi ve beyaz ip kullanılmış. Siz tercihen farklı renkler ve daha değişik şekilde yapmayı düşünebilirsiniz. Tığ işinden battaniye yapımı olarak söyleyeceklerimiz bu güzel battaniye modelini mutlaka yapmanız yönünde olacak.

Çift taraflı bebek battaniyesini örtü amaçlı da kullanabilirsiniz. Bittiğinde ortaya çok güzel bir battaniye örneği çıkacağını görebilirsiniz. 1.75 mm. tığ ile Himalaya Everyday bebe ipi malzemelerini bir araya getirdikten sonra şık bebek battaniyesini yapmaya başlayabilirsiniz. Altta kare kare adım adım ne yapacağınız da aktarılmış.

Bittiğinde baklava dilimli battaniyeyi de andıracağını söyleyebilirim. Ancak güzel bir model ve yapılışını ise Selma Tozan hanım bize şöyle aktarmış ;

İlk olarak istediğiniz uzunlukta zincir çekerek başlıyorsunuz. Daha sonra zincirin sonu için bir sık iğne yapıyorsunuz. Ardından 5 zincir çekerek 4 zincir atlayıp, 5. zincire sık iğne ile sabitleyeceksiniz.

Bu işlemde zincir bitene kadar aynı şekilde ilerliyorsunuz. Hemen sıranın başına döneceksiniz ve 2. renkle çekilen her 5 zincirin üçüncü bölümü için 3 trabzan ve 1 zincir ile 2 trabzan yapacaksınız. Aralarda ise zincir çekmiyorsunuz.

Böylece sırayı 1 trabzanla bitirmiş oluyorsunuz. 7 zincir çekerek geri dönüp, ilk boşluk kısma sık iğne ile sabitleyeceksiniz. Sonrasında ise devam eden zincirler 6 çekilecek. Böylece sırayı bitirmiş olacaksınız.

İlk kullandığınız renge geçerek 3 zincir çekiyorsunuz. Daha sonra tığı halkanın içinden ve 1 zincirle ayrılan trabzanların arasından geçireceksiniz. Buraya sık iğne ile sabitleyeceksiniz. Çekilen zincirler dışarıda kalmalıdır.

1 trabzanla sıra bitirilir ve 7 zincir çekilip, geri dönülür. Sonra ilk boşluğa sabitlenir ve devam olarak 6 zincir çekip, sıra bitirilir. Sonrasındaki sıralarda ise aynı işlemler yapılıyor. Tekrar ederek istediğiniz büyüklük olduğunda örgüyü tamamlayabilirsiniz. Sevdiğiniz bir kenar oyası örneğini uygulayıp, battaniyeyi hazır hale getirmiş olacaksınz. Güle güle kullanın.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. tek renk örsem abla? ne önerirsin? ama iki renk fena durmamış!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu