İNCİLİ TIĞ İŞİ ÖRGÜ ŞAL YAPILIŞI

Örgü şal yapımında inci kullanıldığını görünce hemen aklıma daha değişik örneklerde de yine inci malzemesinin kullanılacağı geldi. Bu makalemde sizlere tığ işi incili örgü şal modeli nasıl yapılır tarif edeceğim. Nette gezinirken rastladığım ve Beyaz Melekle Örgüler adlı kullanıcı tarafından paylaşılan bu güzel içeriği inceleyeceğiz.İNCİLİ TIĞ İŞİ ÖRGÜ ŞAL YAPILIŞI

Öncelikle neler kullanacağız ve malzemeler neler olacak onlara bakalım ;

2 adet lif ipi yada alize ip, 5 sıra inci kullanılmış. 8 numara tığ.  Malzemeleri temin ettikten sonra bu örneğin 4/5 günde yapıldığını eklemek isterim. Anlatımına geçmeden önce her yerde gönül rahatlığı ile kullanacağınız güzel görünümlü şık şal örneğini arayanlara da mutlaka önerin.

İlk olarak ipinizi istediğiniz büyüklükte ki malzemeniz olan boncuklara geçirip, işleme başlayabilirsiniz. Önerim 5 numara boncuk kullanmanız yönünde olacak. Hemen 8 zincir çekerek güzel bir yuvarlak yapıyorsunuz. Ardından 3 trabzan yapılıp, 2 zincir çekerek hemen sonra 5 trabzan daha yaparak, arasına ise 1 örümcek yapmanız gerekiyor.

incili-tig-isi-sal-yapimi16
incili-tig-isi-sal-yapimi

2. sırada ise kenarlar su taşı örümcek ile örümcek arasına gelecek şekilde yapılacak. 3. sırada ise su taşı yaparak 1 örümcek yapacak ve fıstığın üstüne batıyorsunuz. Örümcek yaptıktan sonra su taşıyla 3. sırayı da bitirmiş olacaksınız.

4. sırada su taşı yapıp örümcek yapar yapmaz fıstığın hemen üstüne batıp, 1. sıkı iğne yapıp örümcekle de devam etmeniz gerekiyor. Burada önemli olan fıstığı yaparken örümcek tekli olmalıdır. Bu şekilde inciyi yerleştireceğiniz zaman örümcek ikili olacak.

Aynen bu şekilde devam edip, örümceklerin uzunluğu aynı olmasını önemsemelisiniz. İstediğiniz uzunluğa gelinceye kadar örebilirsiniz. Önerim 36-38-40 beden için 35 fıstık yapmanız yönünde olacak.

35. sıra bitince de 2 seri örümcek yapıp, sıra sonuna kadar geleceksiniz. Sıra sonu itibariyle de su taşları sonuna 2 seri örümcek yapacaksınız. 2. sırada başlama yerinden örümcekler biraz uzun yapılmalıdır.

Bu biçimde 7. sıra yapıp dilediğiniz sırada yapabilirsiniz. Örümcek ile fıstıklı şalı tamamlayın. Püskül de kullanabilirsiniz. Üstte bitmiş halini paylaştım. Hemen altta yer alan galeride de bitmiş hali var. Bu güzel örnek özellikle de gelinlik üzerinde şık duracaktır. Kolay gelsin.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu