İSTİRİDYE MODELİ ATKI

Tığ işiyle yapılan bu şahane atkıyı seveceksiniz. Yapımı gayet kolay ve anlatacağım şekilde yaptıktan sonra sizde soğuk kış günlerini bu güzel ve şekilli atkı ile atlatabileceksiniz.İSTİRİDYE MODELİ ATKI

El işi atkı örgülerini her zaman olduğu gibi bu modelde de sevdiğimi tekrarlamak isterim. Açıklamalı istiridye örgü modeli atkıyı yapıp kendiniz, eşiniz veya çocuklarınıza da düşünebilirsiniz.

Örgünün türü istiridye ve örneği beğeneceksiniz. Öncelikle malzeme olarak 6 numara şişe ihtiyacınız olacak. Renk olarak tercih size ait. İster resimli anlatımdaki gibi mor renk tercih edin. İsterseniz de değişik renklerle bu güzel örgü atkıyı yapmaya başlayın.

Tığ işi istiridye modeli atkı

Tığ işi istiridye örgüsüne 23 ilmekle başlayacaksınız. Daha sonra da 3 diş haroşa örüp, ardından da 2 sıra düz örmeye devam edeceksiniz. Sonrasında ise ilk ilmek örülüp, hemen o ilmeğin üzerine 1 tane dolanır. Sonra 1 düz ve arada 4 tane ters yapıp, 1 tane daha düz, 4 tane ters olacak şekilde sıra sonuna kadar ilerleyeceksiniz.

Bu aşamada son ilmekten önce yine 1 defa artırma işlemi yapıp, sonra da kalan ilmek örülecek. 2. sırada ise ilk 2 ilmek düz örülecek. Hemen üstüne ise ip alınıp, artırılacak. Sonra da 1 ilmek düz örüp, düz ilmeklerin ikisi bir alınarak kesilecek.

Arada her düz ilmekten sonra kesme işlemini yapacaksınız. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemi devam ettireceksiniz. İstiridye modelinde düz ilmeği ördükten sonra da 1 artırılır ve yine 2 ilmek düz örülür. Böyle istiridye modelinde 5 düz ilmek kalıncaya kadar 2 yandan artırılıp, aralardan yine kesmeye devam edeceksiniz.

Daha sonra ilk baştan 7 ilmek düz örülecek ve devamında takip eden 5 ilmeğin ise ilk ilmeğini boş bırakacaksınız. 4 ilmek çıkartıp, sağ şişe takılarak ilk ilmek 4 ilmeğin hemen üstünden atılır ve sağ şişte kalan 4 ilmek tekrar sola alınır. Sonrasında ise düz örgü örülmüş olur.

Sonrasında ise geriye kalan 7 ilmek örülerek bitirilir. Sonraki sırada ise 3 diş haroşa örülüp, aralarda 4 ilmek artırılır. Ardından da tekrar 23 ilmeğe ulaşılmış olacak. Böyle yaparak motifi de tamamlamış oluyorsunuz.

Güzel bir çalışma ve öğrenip yapmanızı tavsiye ederim. Yazıyı kalplerseniz sevinirim.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu