KALAN KUMAŞLARDAN KIRKYAMA BATTANİYE

Evinizde muhtemelen kumaş işleri yaparken fazlalık artan kumaşlar kalıyordur. Bende genelde kalır ve kimisini bez amaçlı kullanırım. Kimisini ise kilere koyarım ve bir gün lazım olur diye bekletirim. Artık onları gün yüzüne çıkartma vakti geldi.

Evet hanımlar kalan kumaşları değerlendireceğiz. Kumaşları farklı desenlerde veya motiflerde olsalar da eşit kareler halinde kesip, hazırlayacağız. Daha sonra kenar kısımlarını birleştirip, tüm parçaları örerek harika battaniyeler, kilim, örtü veya çeşitli amaçlarda kullanabileceğiz.

Kolay kırkyama battaniye nasıl yapılır

Evinizde artan kumaşları bir araya getirdikten sonra yapmanız gereken tek şey eşit karelerde yani parçalarda bölmek. Daha sonra da hepsini birleştirmek. Altta örnekleri de olan çalışma da örgü gül yapımı köşelere yapmayı da düşünebilirsiniz.

Yaptığınız kırkyama battaniye veya kilim yada örtü türü çalışmaların kenarlarını farklı şekillerde de süsleyebilirsiniz.

fazla-kumaslardan-kirkyama-battaniye
fazla-kumaslardan-kirkyama-battaniye

Çok güzel ve eğlenceli bir çalışma olup, kalan kumaşlarınızı kullanılabilir battaniyelere dönüştürmüş oluyorsunuz. Hem de örgü modelleri ile birleştirip, 90×90 ebatlarında battaniyeler dahi yapabilirsiniz.

Örneklere baktığınızda nelerin yapılabileceği az çok aklınıza gelebilir. Kalan kumaşları küçük veya büyük boyutlu battaniyelere dönüştürebilirsiniz. Kolay bir çalışma olduğu için ayrıntılı anlatmaya gerek duymadım.

fazla-kumaslardan-kirkyama-battaniye7

Kırkyama battaniye yapılışı

Kes ve birleştir mantığı ile yapılıyor. 2 kumaş arasına da elyaf koyabilirsiniz. Hatta keçe de koyabilir ve dikebilirsiniz. Bu sayede daha dokulu ve ele gelecek şekilde olabilir. Bu sayede daha da sıcak tutmasını sağlayacak.

Kenar kısımlarına ise tığ ile oyalayabilirsiniz. Örnekleri bol tutmaya çalıştım. Hem farklı şeyler aklınıza gelecek. Hem de ne kadar güzel olduğunu sizde benim gibi anlayabileceksiniz. Benzer çalışmaları ilerleyen günlerde daha detaylı bulup sizlerin önüne getireceğim. Yine de bu güzel ve kolay çalışmayı beğendiyseniz alttan kalp vermenizi isterim. İyi pazarlar.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

2 Yorum

  1. ne zamandır bunu arıyordum sağol bakyap sitesı ilgilenen kimse allah razı olsun. sağolun iyiki var böyle siteler.

  2. battaniye modelleri arıyordum. ama bu da güzelmiş. bakyap sık kullanılanlara ekledim seni. aynı makalepark ve nazarca gibi bi sitesin. muhteşemsin. bayıldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu