KARTONDAN DOKUMA TEZGAHI NASIL YAPARIM?

Kartondan dokuma tezgahı yapılışı

Karton kullanarak dokuma tezgahı yapıyoruz hanımlar. Daha sonra yaptığımız dokuma tezgahı ile örgü bardak altığı veya çaydanlık altına konulan çalışmalar yapabiliriz. Lif modeli dahi yapılabilir diye düşünüyorum.

Püsküllü püsküllü küçük minyatür halılar yapabilirsiniz. Bu güzel çalışmayı tahtadan dahi yapabilirsiniz. Kartondan dokuma tezgahı yapımı için öncelikle bir koli karton malzemesi kullanın. Kalın karton olmasına dikkat edin.

Çünkü yapacağınız kırtıklar sağlam olmalı ve daha sonra açma yapmaması lazım. Yani yırtılmasın. Bunu önlemek için benim gibi koli bandı ile oraları geçebilirsiniz. Karton koliye yapacağınız kırtıkları sağlamlaştırdıktan sonra dokuma işlemi için resimli anlatım gibi adımları takip etmeniz gerekir.

Dokuma işi daha önce yapanlar zaten hemen işi çözüp yapmaya başlayacaktır. Ama yeni başlayanlar için sitemizde ve youtube gibi sitelerde anlatımların olduğunu söylemek isterim. Onları izleyerek halı dokuma veya örgü dokuma işinin nasıl yapıldığını az da olsa bilgi edineceklerini söyleyebilirim.

Dokuma tezgahı yapılışı örneklerini böyle buldukça paylaşmaya devam edeceğim. Geçenlerde kartondan lif örgü işi yapılışıyla ilgili güzel bir çalışma paylaşmıştık. Hatırlayanlar olacaktır. Zaten o da hemen altta karşınıza çıkabilir. Bir göz atın derim.

Değişik güzel çalışmalarda görüşelim hanımlar. Bu güzel çalışmayı minyatür halı parçası veya kilim dokumada dahi kullanabilirsiniz. Yapacağınız karton dokuma tezgahı ne kadar büyük olursa, yapacağınız dokuma örnekleri de o kadar büyük olacaktır. Ama bence küçük parçalarla başlayın tecrübe edinin. Kolay gelsin.

Rug tutorial
KARTONDAN DOKUMA TEZGAHI NASIL YAPARIM?

source: https://www.fabartdiy.com/diy-woven-rug-with-cardboard-and-fork/

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu