KİRAZ PONPONLU TIĞ İŞİ ATKI

İçindekiler

Örgü atkılara bayılıyorum. Hem güzel oluyorlar. Hem de son dönemde çok değişik motifli ponponlu atkı modelleri ile karşılaşıyoruz. Kışın gelmesiyle artık havaların iyice soğduğunu görebiliyoruz. Çocuklara kendimize veya eşimize sıkı giyinmeleri ve karlı havalarda üşütmemeleri için örgü atkılara başlama zamanının geldiğini düşünüyorum.

Düz veya modelsiz kolay atkı örgüsü öğrenip, sizde yapmaya hemen bu gün başlayabilirsiniz. Güzel bir modelle birlikteyiz. Bu modelin adı kiraz ponponlu atkı diye geçiyor.

Tığ işinden yapılan atkının nasıl yapıldığını ve neler lazım olacağını işleyeceğiz. Öncelikle tığ işi kolay atkı örme işleminde malzemeler şöyle ; ilk olarak istediğiniz bir pamuklu iplik veya merserize ip tercih edebilirsiniz. Tığ ise 5 numara olmalıdır.

Tığ işi basit atkı

Renk seçiminizden sonra atkıyı örmeye başlayalım artık. Evet ilk olarak atkının enini ne kadar isterseniz ona göre ayarlayabileceğinizi notlarım arasından size belirtmek isterim. İlk olarak zinciri çekip, atkıyı örmeye başlıyorsunuz.

Eni için zincir çekip, zincir çekme işlemi tamamlandıktan sonra da bitince dönüşte 5. zincire ipi dolayıp, tığı batıracaksınız. Sonra ise 3 trabzan öreceksiniz. Daha sonra da her birine batıp, 3’lü trabzan örmeye devam edeceksiniz.

kiraz-ponponlu-tig-isi-atki
kiraz-ponponlu-tig-isi-atki

İlk dönüşte sadece 5. zincire batıracaksınız. Sonrakileri ise teker teker batırıp, her birisi için 3’lü trabzan öreceksiniz. Sıra sonuna kadarda bu şekilde 3’lü trabzanlar oluşturulacak.

Ölçüye göre 20 tane 3’lü trabzan örmüş olacaksınız. Daha sonra modeli döndürüp, 5 tane zincir çekecek ve hemen yandaki noktaya batıp, ipi çekerek 2 ilmeğin içinden çıkaracaksınız. Tekrar 1 sıra atlayıp, tekrar batıracaksınız.

Daha sonra ise tığınızda tek ilmek kalacak şekilde önce 2’şerli sonra da tek tek ilmekleri toplayacaksınız. Sonra ise 1 tane zincir çekerek 1 defa dolayacaksınız. Örülen modelin ortasında ise ilmeklerin 2’sinin üstünden hemen tığı geçirip tekrar öreceksiniz.

Çarpı şeklinde motifler oluşmaya başlayacak. Yine ipi 2 defa dolayıp, yanda bulunan halkaya batıp öreceksiniz. Sonra da 1 sıra atlayıp, tığı batırıp örmeye devam. Sonra ise yine tığınızda tek ilmek kalacak şekilde toplamaya devam. 1 zincir çekip, ipi doladıktan sonra motiflerde oluşan boşluğun hemen üstünden 2 ilmeği alıp örerek motifi toplayacaksınız.

Sonra da modeli oluşturacaksınız. Sıranın sonuna kadar motiflerin hemen hemen aynı şekilde yapıp örgüyü tamamlamanız gerekiyor. Son motiften sonra ise sıra sonuna batıp, 1 seferlik 3’lü trabzan öreceksiniz.

Sırayı bu şekilde tamamlamış olacaksınız. Modeli çevirdikten sonra da 5 tane zincir çekip, ipi 2 kere doladıktan sonra 1 sonraki sıraya batılacak. 1 tane 3’lü trabzan yapıp, toparlayacaksınız. Sonrakine ise batıp yine tekrar 3’lü trabzan yapılacak.

Bu sırayı da böylece bu şekilde tamamlayacaksınız. İşlenen atkıyı 2 sıra olarak düşünürseniz birinci sıra için 3’lü trabzanlardan oluşan model, üzerindeki sıra ise motifte çapraz olan modeli ördüğünüz kısım oluyor. Böyle istediğiniz uzunlukta örüp, atkı çalışmasını tamamlayabilirsiniz.

Atkıda düz örgü tarafını çevirdikten sonra sağ köşesi için uçlarındaki modeli yapacaksınız. Tığ atkının köşesine batıp, ipi köşeye bağlayacaksınız. Sonra 14 zincir çekeceksiniz. İpi doladıktan sonra da 3. halkaya batacaksınız. 2’li trabzan örüp, tekrar batarak 2. 2’li trabzanı öreceksiniz.

2 defa zincir çekerek, birleştireceksiniz. Yine 2 defa zincir çekip, 2’li trabzan öreceksiniz. Sonra da tekrarında 2 zincir çekerek, birleştirilecek. Tekrar 2’li trabzan örüp, yine tekrar 2 zincir çekerek birleştirilecek. Çiçek oluşmaya başlayacak.

Sonra da 12 defa zincir çekerek, atkının 3. halkasına batıp birleştireceksiniz. 2. uç kısmı için ise tekrar 14 tane zincir çekeceksiniz. İpi dolayarak 3. halkaya batacaksınız. Sonra 2’li trabzan örüp, yine aynı yere batıp tekrar 2. 2’li trabzanı öreceksiniz.

2 defa zincir çekip birleştireceksiniz. Sonra da yine 2 defa zincir çekip, 2’li trabzan örülecek. Yine tekrar 2 zincir çekip birleştireceksiniz. Sonra tekrar 2’li trabzan öreceksiniz. Yine 2 zincir çekip, birleştirdikten sonra da çiçeğin oluştuğunu görebilirsiniz.

Yeniden 12 defa zinciri çekip, tekrar 3. halkaya batıp birleştireceksiniz. Püskülleri bu şekilde yapıp kiraz motifi şeklinde atkıda kullanacaksınız. Gerçekten güzel bir atkı modeli ve kesinlikle önerdiğim bir çalışmadır. Seveceğinizi düşünüyorum. Güle güle kullanın.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu