KOLAY ŞİŞ İŞİ ÖRGÜ KURTÇUK MODELİ

Şiş işiyle uğraşıyorsanız ve örgüler yapıyorsanız paylaştığım örneği öğrenerek kazakların kolunda, etek ucunda veya yelek eteklerine uygulayabilirsiniz. Hatta bu modeli kullanarak ben bir ara paspas yapmayı da düşünüyorum.

Kurtçuk örgü modeli olarak bilinen çalışmayı dantel yapanlar iyi bilir, dantel kurtçuk kenarı olarak yaparlar. Tığ ile de yapılan kurtçuk örneğini bu anlatımda ve örnekte şişle yapacağız. Bebek örgüleri üzerine bu modeli tercih edebilirsiniz.

Ancak önerim hırka yapacaksanız kurtçuk örgü modelini uygulamanız iyi olacaktır. Örgü kurtçuk örneği nasıl yapılır diyorsanız işte tarifi şöyle ; Eldiven, hırka, çorap veya yaka gibi çalışmalarda bu modelin çok kullanıldığını biliyorum.

Önce saçak uzunluğunu ne kadar istiyorsanız o ölçüde ayarlayabilirsiniz. Örgü düz kısımlardan oluşuyor. Bu örgü modelini düz örgü örerken hemen sol şişte kalan ilmeğin arkasından şişi geçirip, sonra sol şişte 1 ve 2. ilmeğin hemen arasından şişi geçirerek devam ediyorsunuz.

Şiş örgü kurtçuk yapılışı

Şişe ilmek alarak çektikten sonra da istediğiniz uzunluk neyse o şekilde ilmeği uzatacaksınız. Yaklaşık da 7 veya 10 cm. idealdir. Uzattığınız ilmeği saat yönü itibariyle döndürmeye başlayacaksınız.

Burada dikkat edilmesi gereken sıkı olacak biçimde parmağınız etrafında döndürün. Sonra döndürdüğünüz ipliği resimlerde de görüldüğü gibi ortadan ikiye katlayacaksınız. Hemen orada ortadan katlanılan ipi resimlerdeki gibi birbiri etrafına sarın.

sis-isi-orgu-kurtcuk-modeli11
sis-isi-orgu-kurtcuk-modeli

Akabinde ise saçakla bir sonraki ilmeği beraber öreceksiniz. Böylece saçağı sabitleyeceksiniz. Hemen sıra sonu itibariyle de bu şekilde örmeye devam edeceksiniz. Yapılan işlemleri sırasıyla tekrar edip devam edeceksiniz.

Bu örneği öğrenerek birçok örgüde kullanabilir ve harika şeyler ortaya çıkarabilirsiniz. Görüntüsü şık, zarif ve kullanışlı örgü modelleri yapabileceğinizi söylemek isterim. Kışın gelmesiyle kazak yapımına başlamak üzereyseniz mutlaka bu örneği bir düşünün derim. Domihobby.ru adresinden aldığımız resimler için paylaşana teşekkür ederiz. İyi günler bayanlar.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu