LABİRENTTEN ÇIK AJUR ÖRGÜ MODELİ

Yelek ve hırkalarda harika duracak bir modelle beraberiz. Oldukça kolay bir model ve yaparken sıkılmayacağınızı temin ederim. Görüntüsü labirent şeklinde olduğu için adını böyle koyduk. Ajurlu örgü modelleri arasından sıyrılan bu örneğin yapımında yanınızda olacağım.LABİRENTTEN ÇIK AJUR ÖRGÜ MODELİ

Bu modeli kullanarak çok güzel işler ortaya çıkarabilir ve önerim kesinlikle bir yelek yapmanız yönünde olacak. Çünkü düşünüyorum da kahverengi veya gri renk yelek modeli yapıldığında harika motifler göze hitap edecek.

Labirent örgü modeli

Örgüde lazım olan malzemeler yün ve şiş. Yapılışına başlayacak olursak ; öncelikle 14 ilmek ile 2 motif için 4 ilmek ara kısmı için ve 2 ilmek de kenar için atarak başlıyorsunuz. Toplam olarak 20 ilmekle başlamış oluyorsunuz.

Daha sonra örgüyü 1 sıra normal şekilde düz öreceksiniz. Sonra ise 2 ilmeği normal düz örmeye devam edeceksiniz. Modeli örmeye başladıktan sonra da ipi bir kez dolayıp, 1 ilmeği ise örmeden alıp, arkasına 1 ilmek normal örülecek.

Örmeden aldığınız 1 ilmeği düz örülen ilmeğin üstünden geçirip, arkasına ise 5 ilmek düz öreceksiniz. Modeli bu şekilde örüp oluşturacaksınız.

labirent-ajur-orgu-modeli
labirent-ajur-orgu-modeli

Modele tekrar devam ediyoruz ve 1 kez ipi dolayıp, 1 ilmeği örmeden alacaksınız. 1 ilmeği normal örmeye devam edeceksiniz. Sol şiş yardımıyla da örmeden alınan ilmeği düz örülen ilmeğin üstünden geçireceksiniz.

Sonra ise 5 ilmek düz öreceksiniz. Sıra sonu itibariyle de ipi dolayıp 2 ilmeği birlikte alarak düz örülecek. Sonra da kenar ilmek düz örülecek. Modelde arka sıraları ise ters öreceksiniz. Dolamalarda ters yapılacak.

Sıra başında ise yine 2 ilmeği düz öreceksiniz. Bu 2 ilmek düz ve her sıra için aynı olacak değişmeyecek. 1 dolayıp, 1 ilmek düz örülecek. 1 ilmek örmeden alarak 1 düz örülecek. Örmeden alınan örülenin üstünden geçirip, 4 ilmek düz örülecek.

Tüm model bu şekilde örnek oluşturulup, tekrar üzerine devamı için bu kez ise ilk sıradan olduğu gibi devam edeceksiniz. Model güzel ve güzel örnekler çıkaracağınızı düşünüyorum. Önerdiğim modellerden de birisidir. Kolay gelsin.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu