MOZAİK TATLISI MOTİFLİ BLUZ ÖRNEĞİ

Mozaik tatlısı motifli bluz modelini beğeneceğinizi düşündüm ve nasıl yapılacağını araştırarak sizlere de sunmak istedim. Bu tür dantel örnekli yani motifli elbiseler her zaman dikkatimi çekmiştir.

Örgü kozalak motifli bluz olarak da ismini duyabileceğiniz örneğin yapılışı gayet kolay ve motifleri örerek başlıyorsunuz. Malzeme olarak kendinden parlak ip kullanmanız gerekiyor. Koton olursa daha iyi olur. Yine tığ ise 4,5 numara işinizi görecektir.

Kozalak örgüsü bluz modeli

Yapımına geçmeden önce bu modeli yapıp genç kızlarınıza veya kendinize nişan davetleri için, düğün için, söz için bu tür yerler için kıyafet olarak da düşünebilirsiniz. Kıyafet üstü veya içi gibi de güzel duracağını düşünüyorum.

Öncelikle tek tek motifleri yapıp birleştirerek oluşan bir çalışma onu hatırlatayım. Önce ilk olarak motifleri öreceksiniz. Sonra da bunları birleştirip bluz halini almasını sağlayacaksınız.

İlk olarak tığa düğüm atıp 4 adet zincir çekerek işe başlıyorsunuz. Sonra da 1. zincire batıp, 2’li trabzan yapacaksınız. Hemen arkasından tekrar 1 zincir daha çekip, aynı attığınız yere batıp, yine 2’li bu sefer 2 tane trabzan yapacaksınız.

mozaik-motifli-bluz-orgusu
mozaik-motifli-bluz-orgusu

Motiflerin temel kısmını da bu şekilde atmış oluyorsunuz. Burada yukarıya doğru 3 tane zincir çekerek, dip kısmına batacaksınız. Sonra da 2’li trabzan yapacaksınız. 3 zincir çekip, ortada 1 zincir çekilen boşluk kısmına batarak 2’li trabzan yapılacak.

Sonra 3 zincir çekip, motifin dip kısmına 2’li 2 tane trabzan yapılan yerdeki trabzana batıp, yine oraya ekstra 2’li trabzan yapacaksınız. Üstte hemen yine 3 zincir çekip, dibine batıp, tekrar 2’li trabzan yapılacak.

Mozaik motifli bluz

2’şerli şekilde devam edilecek. Sıra kenarlarını bu şekilde belirlemiş oluyorsunuz. 3 zincir çekip 1 tane çekmiş olacağınız ortayı da 2’li trabzanın hemen dibine batıp, 2 tane 2’li trabzan ekstra yapacaksınız.

Ortasına 3 tane zincir çekip, ortada ki direğe 2’li 2 tane trabzanları yapıp ortası için 3 zincir V oluşturulmuş olacak. Mozaik pasta motifinin dolgu kısmı tamamlandıktan sonra da örgü kısmını tamamlayacaksınız.

Tepe kısmını bitirip, tek zincirle kalacaksınız. Kozalağın kenarlarında ise yapılması gerekenler sıra kısmını oluşturduğunuz yerde ki 2’li trabzanlara 1 zincir çekerek devam edeceksiniz.

Sonra her birine 1 sık iğne yapıp 2 tane de 2’li trabzan yaparak baklava şeklinde yuvaları yapmış olacaksınız. O kısımları da motifleri birleştirmek için kullanacağınızı söylemek isterim. Motif kenarlarında ise 3 adet 3’lü zincir olacak. Köşeleri ise 7’li zincirle oluşturacaksınız.

Bunu birleştirirken kullanacaksınız. Toplam olarak 12 tane motif var. Tüm bunları birleştirirken de yine baklava dilimi biçiminde ilk olarak köşeleri birleştirip, daha sonra da ortadaki motifleri birleştireceksiniz ve kenarı ekleyeceksiniz.

Hemen yanına ise yine 4’lü birleştirip, ortasına ise 5. motifi ekleyerek doldurma işlemini yapacaksınız. Sonra da en son kenarı da birleştirip, katlayacaksınız ve motiflerin tamamı birleştirilip bluzun ortaya çıktığını göreceksiniz. Güzel ve mutlu günlerde kullanın inşallah.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu