NAZLI BADEM ÇEKİRDEĞİ BERE MODELİ

En güzel bere modelleri yine en güzel örneklerden oluştuğunu görmekteyiz. Piyasada satılan bere modellerinde genelde standart tip örgüler yada örnekler kullanılarak yapılmaktadır. Ancak bu yazımda sizlere çok seveceğiniz ve yaparken keyif alarak bittiğinde sevineceğiniz bir bere modelini paylaşmak istedim.NAZLI BADEM ÇEKİRDEĞİ BERE MODELİ

Anlattıklarımdan yola çıkarak sizde örgü bereyi kısa sürede kendinize veya çocuklarınıza yapacaksınız. Kışın gelmesi ve soğukların bastırmasıyla artık başımızı üşütmememiz gerektiğini iyi bilirsiniz.

Bu yüzden önerdiğim bir bere modeli olup, yapabileceğinizi düşünüyorum. Badem çekirdek örnekli bere modeli olarak isimlendirildiğini duyduğum berenin malzemeleri ise şöyle ;

3 numara tığ gerekiyor. İp lazım. Daha sonra tariften yararlanarak badem çekirdek bere modelini yapmaya başlıyorsunuz. İlk olarak 3 numara tığ ile 11 tane zincir çekerek bere örme işlemine başlıyorsunuz.

Badem çekirdeği bere örneği

Badem çekirdek örnekli bereye başladıktan sonra önce berenin alt kısmına lastik bölümü oluşturulacak. Daha sonra da zincir çekimi sonrası dönüp, 1 zincir daha çekerek, arka kısımda bulunan ipe batacaksınız.

badem-cekirdegi-bere-modeli
badem-cekirdegi-bere-modeli

Aslında zincirin ön ipine de batırılır. Ancak bu çalışma da berenin arka kısmındaki ipe batacaksınız. Bu sayede yan tutulunca selanik modelini andıracak. Bu ara bilgiyi de geçtikten sonar bere örgüsüne devam ediyoruz.

Arka kısıma battıktan sonra da 2 kez ipi çekip, bu biçimde 10 kere batacaksınız. Her sıra için aynı işlemi tekrarlıyorsunuz. Sıra sonu için 1 zincir çekip dönecek ve aynı işlemi arka kısma batacaksınız.

Bu şekilde baş ölçüsü için ne kadar lazımsa lastik kısmını oluşturacaksınız. Tamamladıktan sonra da lastik kısmı tığ ile birleştirilir ve berenin üstünü örmeye devam edebilirsiniz.

Berenin hemen üst kısmı için ise 3 trabzan ve 2 zincir yapacaksınız. Bu işlem için 2 numaralı tığa geçeceksiniz. Sonra da 24 tane 3’lü trabzan öreceksiniz. Lastiğin ön tarafı batıp, trabzanları yaptıktan sonra 2 zincirle diğer kısım başına batarak, tekrarında 3 trabzan yapacaksınız.

2 zincir çekip, bu biçimde 24 tane daha trabzan tamamlayacaksınız. İlk başladığınızda ki trabzanın tepe kısmına bağlayacaksınız. Sonra da trabzanları örüp, berenin hemen ön kısmından örmeye devam edeceksiniz.

Fakat modeldeki motif yani bademleri yapabilmek için önce arka tarafı çevireceksiniz. Sonra da motifi oluşturabilmek için 1 çakma sık iğne yapacaksınız. Sonra da köşeye ve içerisine 3 zincir çekeceksiniz.

5 trabzan yani istenirse 6 da olabilir, yapıp dolduracaksınız. Trabzan bitince de ilmeği tığdan çıkarıp, motif üstüne başlangıç köşesine bastıracaksınız. Hemen oradan da açık bırakılan ilmeği alıp sık iğneyle birleştireceksiniz. Sonra önden modeli oluşturmuş olursunuz.

3’lü trabzan tepesine batıp birleştirme işlemi yaptıktan sonra da 2 zincir çekilecek ve trabzan öbür köşesine geleceksiniz. Tığı doladıktan sonra da 1 çakma sık iğne daha yapacaksınız. Sonra da 3 zincir çekip, yine 5 adet trabzan yapmanız gerekiyor.

Trabzan bitince de ilmekten tığı çıkarıp, motif yani bademin ilk köşesine batıp, açıkta bırakacağınız ilmeği de alarak ucundaki ilmeği geçirdikten sonra sık iğne yapacaksınız. Bu şekilde sonu itibariyle motifleri bitirmiş olacaksınız.

Motifler bitince de tekrar berede ki ön kısım çevrilip, bu defa da yine başta yapılan trabzanları yapacaksınız. Her boşluk için üzerine motif yani badem gelecek ve trabzanları üstüne örgü kalacak.

Bu biçimde trabzanlar ön kısımdan motif yani bademleri arka kısımdan örüp 8 sıra örülecek ve bitecek. Bere de tepe kısmı ise trabzanların arasında 2 tane ilmeğı kaldıracaksınız. Sonra da motifleri boşlukların üstüne yuvalara birleştireceksiniz.

İlmekler kalkınca da 3 tane zincir çekip, arka sağdan girdikten sonra çıkarıp, ilmeği alıp 8 adet trabzan oluşturacaksınız. Bu berenin üst kısmında yer alan 8 bölümü oluşturabilmek için örülecek.

Arkadan hemen sağdan girip soldan çıkacaksınız. İlmeği alıp trabzan yapacaksınız. 8 trabzan bittiğinde ise bu defa da öteki kısmın belirleyici olabilmesi açısından 1 kez önden ve sağdan girip soldan ipi alarak trabzanlara devam edeceksiniz.

Her 9 trabzan için 1 önden alarak devam edeceksiniz. Sıra bu şekilde tamamlanacak ve trabzanların sayısını keserek azaltılması gerekecek. 8 trabzanı önce 6’ya düşüreceksiniz. Sonra da her 6 tane trabzanda 1 önden alarak yine belirleyici yapmış olacaksınız.

Sonra da trabzan sayısını 4’e ve 2’ye sonra da 1’e düşürüp, sıfırlayarak toplayacaksınız. Sabırla okuyarak yaptığınız için de tebrik ederim. Güle güle kullanın.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu