ÖRGÜ AŞIK ŞALI NASIL YAPILIR

Aşıkların üzerinde gördüğüm bir kafede ki şalın aynısı diyebilirim. Bu yüzden adını aşıklar şal örneği koydum. Tığ işinden bu muhteşem şalı sizde yapabilirsiniz. Örgüden şal yapımı için gerekli olan malzemeler şöyle ; Angora ip, 3.5 numara tığ gerekiyor.

Malzemeleri temin ettikten sonra birlikte öreceğiniz şal için motiflerin ördükten sonra birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir şal modeli olup, toplamda 6 tane tüm ve 4 tane de yarım motif yaparak başlanacak.

Motifleri örüp birleştirmeyle başlayalım. İlk başta 7 adet zincir çekip, 8 tane de 5’li badem yaparak başlayacaksınız.

Tığ işi örgü şal yapımı

Bademleri yaptıktan sonra da arasına hemen 2’şer adet zincir çekeceksiniz. Bademler yapıldıktan sonra da kapatıp hemen sonrasında da yukarıya aralarına 2’şer zincir çekerek yine 4 tane 5’li badem yapacaksınız.

2 tane örümcek yan tarafa geçip, yan tarafa batacaksınız. 4 tane 5’li badem yapıp, 2 adet örümcekle hemen yan tarafa geçeceksiniz. Böyle sırayı doldurup tamamlayacaksınız.

tig-isi-orgu-sal-modeli6
tig-isi-orgu-sal-modeli6

Burada üst kısım alanına geçince 4 tane 5’li bademlerin hemen içine 3 tane de badem yapacaksınız. Fakat altta örülen farklı olan altta ki bademleri tek tek toplamıştınız. Burada ise bademlerin 3’ünü bir toplayacaksınız.

Hemen yan arada ki zincir için 5’li badem yapıp kapatmayacaksınız. Öteki boşluğa geçerek yine bademi yapacaksınız. Sonra da boşluğu 3. bademi yapıp hepsini yani bütün bademleri komple toplayacaksınız.

Tığla şal nasıl yapılır

Hemen arkasına ise tekrar 2’li örümcek yapacaksınız. Altta örümceğe batıp, 2’li örümcek daha yapıp bitireceksiniz. Bu sırada ise toplamda 4’er örümcek yapacaksınız. Sonra da 4 tane bademin hemen içine 3 tane 5’li badem yapacaksınız.

3’ünü bir toplayacaksınız. 2 tane de örümcek yaparak, alttaki örümceğe batıp, 2 örümcek yaparak bu sırayı da böyle toplamda 8 parça ve 3 adet 5’li badem yapacaksınız.

Sonra da bademleri örümcekle birleştireceksiniz. Her 8 parça için ise 3 adet bademleri ikisinin arasını dolduracak şekilde köşelerini yapmaya başlayacaksınız. Sonra da diğer ikisinin arası için örümcek devam edilecek.

Köşe için ise 3 adet badem yapıp, sonra da 4 tane zincir çekerek hemen yandaki örümceğin arasına batacaksınız. 3 badem yapıp, hemen bunun arasına da 2 zincir çekeceksiniz. Sonra bir sıra daha yapıp, motifi bitirmiş olacaksınız. Bu güzel modeli zorlanmadan yapabileceğinizi ve güzel bir aşıklar şal modeline sahip olacağınızı söylemek isterim. Güle güle kullanın.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu