ÖRGÜ BEBEK SÜVETER MODELİ

Örgüden bebek süveteri yapımı

Örgü işi harika bebek süveterleri yapabilirsiniz. Anlatımlı örgüden süveter yapılışıyla alakalı daha önce de güzel paylaşımlarımız olmuştu. Hatta turuncu bebek tulumu yapılışını çok sevmiştik. Bu yazımda da yine örgü işi bebeğinize süveter yapmayı öğreteceğiz sizlere…

Fırfırlı bebek süveteri olarak da adı geçen bu güzel çalışmayı daha önce başka yerde görmediğinizi düşünüyorum. Çünkü bende uzun arayışlar içerisinde ulaştım ve buldum. Beğenince de öğrenip sizlere de aktarmak istedim.

orgu bebek suveter modeli
orgu-bebek-suveter-modeli

Örgü 0-1 yaş aralığındaki bebekler için süveter modelini oluşturuyor. Büyük beden yapacağınız zaman ilmek sayısını arttırmanız gerekmektedir. İlk olarak malzeme anchor fantastik el örgü ipliği lazım. Renk numarası ise 437 yeşil renk. Ama siz farklı renklerde kullanabilirsiniz. 100 gr. yeterli olacaktır.

Sonrasında 4 numara 1 çift örgü şişine de ihtiyacınız olacak. Anchor farbela el örgü iplik ve renk numarası ise 009 yeşil beyaz mavi olmuş oluyor. Bunlarda 50 gr. yeterli olacaktır. Tığ ise 5 numara olacak. Birde 2 tane çıtçıt lazım.

Örgüde kullanılan teknikler düz örgü, haraşo örgü ve ölçüleri ise 21 ilmek yani 30 sıra toplamda 10 cm2 oluyor.

İlk olarak örgüye arka kısmını yaparak başlayacaksınız. Şişe 56 ilmek atarak, 1 sıra düz örmeniz gerekmektedir. Dahas onra 2. sıradan itibaren de alttaki şemayı takip ediniz. 16 cm. 48 sıra olacak şekilde örmeniz gerekiyor. Büyük beden için 18 cm. 54 sıra gerekiyor.

Örgü işi bebek süveter örneği

Motif örgü sonuna kadar devam ediyor. 49. sıraya geldiğinizde ise koltuk için 2 kenardan her 2. sıraya kadar 3-2 ile 1 ilmek keserek örgüye devam edeceksiniz. Örgü boyu ise koltuktan itibaren 9 cm. ve 28 sıra olacak. Sıra başında ise 32 ilmek sağ omuz ile arka yaka bölümü için 1 kerede kesin.

Şişte kalmış olan 12 ilmek üstünden sol omuz bandı için ise 6 sıra düz örgü örmeniz gerekiyor. İlmekleri 1 kerede kesin. Ön kısıma geldiğinizde ise ilk olarak ön yaka kesimine kadar olan kısım arkada uyguladığınız işlemlerle aynı olup, tekrarlayarak örmeniz gerekiyor.

orgu bebek suveter semasi

Örgü boyu yine koltuktan itibaren 3 cm. için 10 sıra olana kadar ön yaka için örgü ortası 10 ilmek bir kerede kesilecek. Sol tarafı ise beklemeye alın. Sağ taraf ön yaka ile sonraki her 2.sırada tek tek 2-1-1 ile 1 ilmek keserek örmeye devam edeceksiniz.

Örgü boyu ise yaka kesiminden itibaren 6 cm. yani 18 sıra olduğunda ise kalan 12 ilmek omuz için 1 kerede kesilecek. Aynı işlemler ters uygulanıp, beklemede olan sol taraf için de örülecek.

Bebek örgüsünde son kısım ise örgü parçaları ölçüleriyle sabitleyerek nemli bez kullanıp örtün. Kurumaya bırakın. Sağ omuzu birleştirip, sol omuz ve ön omuz üstte kalacak şekilde kol kenarında ise omuzu tutturun.

Yan dikişleri birleştirdikten sonra da şerit ipliği yani farbela mavi kenarından örgü tığıyla 1 ilmek alın. Zincir şeklinde örüp, istediğiniz uzunlukta kıvrım oluşturabilirsiniz. Kıvrımlı farbela yaka kenarında beden üstüne gelecek biçimde, kollarla etek ucunda da örgü ucuna gelecek şekilde yerleştirin. Gizli dikiş atıp tutturabilirsiniz.

Çıtçıtları ise sol omuza, biri yaka ucunda olacak ve dikin. Tığ ile farbela yapılışında ise şerit ipliği kenarından hemen tığla ilmek alarak örüp süsleme amacıyla çok daha kıvrımlı görüntüler elde edebilirsiniz. Tüm şerit iplikleriyle birlikte ilmek aldığınız kenara bağlı olan iki ayrı renk elde edebilirsiniz. Örgü bitti. Umarım beğenmişsinizdir. Kolay gelsin hanımlar.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu