ÖRGÜ ÇOCUK HIRKA MODELİ ANLATIMLI

Örgü işi çocuk hırkası

Çok güzel ve görünümü güzel bir örgü çocuk hırka modeliyle birlikteyiz hanımlar. Malzeme olarak bebe color ve bebe 100 ile birlikte 4 numara şiş, 2 numara tığ gerekiyor. Renk kodu olarak 31375 2 yumak gerekiyor. Ek olarak 1 yumakda 3323 gerekiyor.

Çocuk hırkasını yaparken düz örgü, ters örgü, haraşo örgü, trabzan, zincir ve sık iğne ile pıtırcık oyası yapılarak ilerleniyor. Ek olarak 3 tane de düğme gerekiyor. Yapılacak hırkanın yaş aralığı ise 1,5 ile 2 yaş olacaktır.

orgu isi cocuk hirka modeli
orgu-isi-cocuk-hirka-modeli

Yapımını başladığınızda ilk olarak arka kısmından başlıyorsunuz. 3323 numaralı iple 68 ilmek atarak başlıyorsunuz. Daha sonra da 1 cm. haraşo örgü örüp, 31375 numaralı iplikle de modeli uygulayacaksınız.

Beden boyu olarak 4 cm. olduğunda ise düz örgüye geçeceksiniz. Beden boyu 14 cm. örüldükten sonra da kol evi içni ise her iki taraftan yine her sırada 19 kere 1’er ilmek kesilecek. Beden boyu ise 27 cm. kalmış olan 30 ilmek şişte bekletilecek.

Ön kısmına geçtiğinizde ise 3323 numaralı iplikle 32 ilmek atacaksınız. Arka bedeni ördüğünüz gibi öreceksiniz. Beden boyu ise 15 cm. örüldükten sonra da yaka bölümü için her sırada ön orta kısmında 10 kere 5’er ilmek keseceksiniz.

Örgüden çocuk hırka modeli yapımı

Beden boyu yine 25 cm. olduğunda ise kalan 3 ilmek şişte bekletilecek. Öteki ön parça da yine aynı şekilde örülecek. Kol kısmı için 3323 numaralı iplikle 38 ilmek başlayacaksınız. Bedenlerdeki örnek uygulanacak.

Yine her iki taraftan 2 cm. arayla 6 kere 1’er ilmek artış yapacaksınız. 50 ilmeğe ulaşacaksınız. Kol boyu için 21 cm. örülerek kol evi bölümü için her 2 taraftan her sıra için 21 kere 1’er ilmek kesilecek. Kol boyu 31 cm. olduğunda ise kalan 8 ilmek şişte bekletilecek.

Diğer kol da yine aynı şekilde örülecektir. Yaka ile ön bordür için 74’er ilmek çıkaracaksınız. Beklettiğiniz 52 ilmekle birlikte toplam 200 ilmek ve 3323 ile 313/5 numaralı ipliklerle de 1’er cm. haraşo öreceksiniz. Daha sonra bitireceksiniz.

Sol taraf için 7 cm. ve 3 tane ilik açacaksınız. Çiçek motifi için ise 3323 renk numaralı iplikle de 6 tane zincir çekeceksiniz. Daha sonra birleştireceksiniz. Zincirin içine ise 5 zincir çekilecek. 1 sık iğne yapılıp, 5 zincir çekilecek. 1 sık iğne biçiminde örüp, 5 kere aynı işlemi yapacaksınız ve bitireceksiniz.

Toplamda 11 tane yapıp, bitiş yerleri dikilir ve biter. Oya yapımı ise etek uçları için kol ağızlarına yapılacak. 313/b renk numaralı iplikle 1. sıra aynı yer için batarak 3 tane trabzan yapılır. 1 tane de zincir çekilir. 2 ilmek atlanıp, sık iğne yapılacak. Aynı yere batıp, 3 trabzan yapılacak. Bu şekilde tamamlanıyor. 2. sıra ise trabzanların üstüne pıtırcık oyası yapılacak. Bu şekilde çocuk hırkasını tamamlıyorsunuz. Güle güle kullanın hanımlar.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu