ÖRGÜ FIRFIRLI YELEK YAPILIŞI

Fırfırlı yelek yapımının konu edildiği yazımızda malzemeleri temin ettikten sonra tarife göre sizde aynı fırfırlı yelek modelini yapabileceksiniz. Kolay bir yapımı var. Tarife göre hareket ederek sizde kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Öncelikle bu güzel model için malzemeleri sıralayacak olursak ;

  • Nako lüks minnoş 100 gr.
  • 3.5 numara şiş.
  • 5 adet düğme.

Malzemelerden sonra tarife sıra geldiğinde ise ; önce Provisional cast on başlangıç tekniği ile 70 ilmek atmalısınız. Daha sonra 1. sırası için 10 haraşo 50 düz ve 10 haraşo şeklinde 35 haraşo sırası olacak şekilde düz örmeye devam etmeniz gerekiyor. Kol altından iki taraftan da 3 ilmek eksiltmek gerekiyor. Daha sonra 18 haraşo sırası örülerek devam edilir.

Bütün ilmeklere 3 haraşo sırası örüp sonra da 25 ilmek örüp 14 ilmeği kapatarak şişde kalmış olan 25 ilmekle örülmeye devam edilir. Bir sonraki sırada ise 4 ilmek daha kapatılır ve 21 ilmek kalır. Kalan 21 ilmeğin 7 ilmeği ise haraşo 7 ilmeği ise düz olacak şekilde 7 ilmeği haraşo şeklinde kol altına kadar örülmelidir. Burada önü örmeye başladınız. Diğer omuz şişte bekliyor.

Omuz aşağıya doğru kol boyunca tamamlandığında ise 18 haraşo sırası ördüğünüz de kol altı için 3 ilmek arttırıyorsunuz. Orada yer alan 7 haraşo 10 olmuş oldu. Diğer taraf ise yani ön kısım ise 7 haraşo olarak devam etmekte. Sıra o kısma geldi. 1. sıra için 7 ördükten sonra 3 düz ve 1 dola 1 düz 1 dola 3 düz 10 haraşo olacak şekilde gidilir. Daha sonra 2. sıra için 7 haraşo 3 düz 1 dola ve 3 düz 1 dola ve 3 düz 10 haraşo şeklinde devam edilir.

3. sıra için ise 7 haraşo ve 3 düz 1 dola 5 düz ve 1 dola 3 düz ile 10 haraşo yapılır. Daha sonra 4. sıraya geçilir ve 7 haraşo 3 düz ve 1 dola 7 düz ile 1 dola ve 3 düz ile 10 haraşo tamamlanır. Bu şekilde örnek hep aynı nokta itibariyle ilk 7 ilmeğin 3 ilmeğiyle devam eder. Sonra aynı yerden artırarak 8 kere tekrarlamanız gerekiyor. 8 örnek bittiğinde ise şişte kalan 88 ilmek olacak şekilde ilmeklerin hepsi ipe alınır ve diğer öne geçilir. 2. önü ise diğeri gibi örüp, 2. örnekten sadece 1 sıra yapıp, sonra bütün ilmekleri haraşo olarak 3 haraşo sırası ile örmeniz gerekiyor.

Bu sırada 5 tane ilik yapıp, 5 haraşo sırası olunca fırfırlı örneğe geçmeniz gerekiyor. Fırfırlı örnek için 2 ters 1 düz 1 dola ve 4 ters 1 düz ve 1 dola 4 ters şeklinde sırayı tamamlamanız yeterli olacaktır. Daha sonra arka sırada ilmekleri geldiği gibi örmelisiniz. 2. sıra 2 ters ve 2 düz 1 dola, 4 ters 2 düz 1 dola, 4 ters şeklinde aradaki düzler 6 adet oluncaya kadar devam ettiriyorsunuz. Bir sırada ilmekleri geldiği şekilde örüp, gevşek bir şekilde bütün ilmekleri ise kapatıyorsunuz.

Şişe 10 ilmek atıp, haraşo örmeye başlamanız gerekir. Ardından ilmekleri kapatmadan ilmekler aşağıya bakacak şekilde sağ tarafa kadar dikiyorsunuz. Aşağı doğru fırfıra geçip, ilk örülen önün ilmeklerini şişe alıp arkayla ve yan tarafa dikilen ön parçasıyla birlikte hepsini şişe geçirip alıyorsunuz. Kenar bantla haraşo biçiminde olacak ve ön ile arkaya fırfırlı örneği uygulayabilirsiniz. Biten işlemden sonra kenarları tığlamak isteyebilirsiniz. Bunun için büyük örülen önü diğer önün altına dikmeniz yeterli olacaktır. Düğmeleri ise takarak yeleği son haline hazırlamış oluyorsunuz. Bu model flowerandknitting blog sayfasından alıntıdır. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Örgü fırfırlı yelek yapılışı anlatımı

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu