ÖRGÜ HOŞGELDİN PASPASI

Banyo veya salon girişlerini daha şık gösterebileceğiniz bir paspas modeli ile karşınızdayım. Hoşgeldin paspas modeli olarak adlandırdığım çalışmayı detaylı tarif edeceğim. Malzemeleri temin eder etmez sizde hemen işe koyulabilir ve bu güzel örgü paspası hemen eviniz için yapmaya başlayabilirsiniz.

İlk olarak modelin adı ET-009 hoşgeldin soft paspas örneğidir. Belki daha önce rastlamış olabilirsiniz. Ben çok sevdim ve güzel örnekler içeriyor. Zorluk derecesini söyleyecek olursam orta seviye diyebilirim. Ancak alışınca hemen kolayca bitirebilirsiniz.

Örgü hoşgeldin paspas modeli

Tığ 3 numara olacak. Örgü şekli ise zincir, sık iğne ve trabzan şeklindedir. Lüks minnoş 217 1 yumak ip. 10838 1 yumak. 6383 ve 85 2’şer yumak almanız yeterli olacaktır.

İlk olarak bu yapacağınız paspas modelini 4 mevsim kullanabileceğinizi söyleyebilirim. İlk etapta 6 zincir çekerek birleştirilir. Daha sonra üstüne 1 no.’lu diyagram uygulayacaksınız. 85 renk kodlu iplikle 6 tane ve 6383 renk kodlu iplikle de 5 tane motif yapacaksınız.

Paspas baş kısmı için ise 6383 numaralı iplikle yaptığınız motifleri 2 tanesini birbirine sık iğneyle ekleyeceksiniz. Hemen içine ise elyaf koyabilirsiniz.

orgu-hosgeldiniz-paspasi
orgu-hosgeldiniz-paspasi

Anlatımlı örgü paspas yapılışı

Yarım motif için ilk olarak 6383 numaralı iplikle 6 zincir çekip birleştireceksiniz. Daha sonra 2 numaralı diyagram uygulayacak ve 5 tane yarım motif yapacaksınız. Motifler örgünün ters tarafından iğneyle birbirlerine dikilecek.

Göz bölümü yapılışı ise 1. sıra için 217 renk kodlu ipi 5 zincir çekerek birleştirin. Daha sonra zincirin içine 16 tane trabzan yapın. 2. sıra için yaptığınız her trabzan üstüne 2’şer sık iğne yapacaksınız.

3. sıra itibariyle de 6383 renk kodlu ipliği 5 sık iğne arayla 1’er sık iğne artışı yapacaksınız. 4. sıra her sık iğne üstüne 1’er sık iğne artış yapılacak. 5. sıra ise 217 renk kodlu iple her sık iğne üstüne sık iğne yapıp bitirilir.

2 adet örülür ve baş için yapılan motif bölümüne dikilecek. Burun yapılışında ise 6383 renk kodlu iplikle yine 5. sıraya kadar göz yapımı gibi örülecek. 6. sıra yine her sık iğne üstüne 1’er sık iğne yapacaksınız.

7. sırada ise 7 sık iğne arayla 1’er sık iğne artışı yapacaksınız. 8. sırada ise 217 numaralı iplikle sık iğne üstüne 1’er sık iğne yapıp, bitireceksiniz. Hemen içine elyaf koyabilir ve dikebilirsiniz. Üstüne 217 numaralı iplikle de iğneyle burun şekli verilecek.

Kulak kısmı yapılışında ise 217 renk numaralı iplikle 4 zincir çekerek başlayacaksınız ve sonra geri dönülür. 4. zincirin içine 5 tane trabzan yapacaksınız. Sonrasında 4. nolu diyagram uygulanacak.

2 adet örüldükten sonra da gözlerin üstüne dikeceksiniz. Üstüne 10838 numaralı iplikle de iğneyle fiyonk şekli işleyeceksiniz. Paspas etrafına 6383 numaralı iplikle de 3 numaralı diyagramı uygulayarak oya yapacaksınız. Altına ise kapitone kumaş dikmelisiniz.

orgu-paspas-semasi-diyagram
orgu-paspas-semasi-diyagram

Kalp kısmı yapılışında ise 10838 renk numaralı iplikle 4 zincir çekip birleştireceksiniz. 1. sıra için zincir içine 5 tane trabzan yapacak ve geri dönülecek. Her sıra bitiminde ise 3 zincir çekilecek.

2. sıra için trabzan üstüne trabzan yapılırken, her 2 taraftan da 1’er trabzan artış yapılacak. 3 ve 5. sıralar ise trabzan üstüne trabzan yapılacak ve her 2 taradan yine 2’şer artış yapılacak.

6 ve 8. sıralarda ise trabzan üstüne trabzan yapılacak. 9. sıra trabzan üstüne 1’er sık iğne yapılacak. Her 2 tarafdan yine 2’şer trabzan eksilteceksiniz. 10. sıra itibariyle de sık iğne üstüne sık iğne yapılacak ve her 2 taraftan 1’er sık iğne eksiltip, bitirilecek. Örülen parçaların ortasından hemen iğneyle büzdürüp kalp şekli verilir ve baş kısmının altından ise bulunan motife dikilecek.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu