ÖRGÜ İŞİ BEBEK HIRKASI YAPILIŞI

Örgüden bebek hırkası

Örgüyle yapılmış bebek hırkası, yeleği veya elbiselerini her zaman gördüğümde mutlu olmuşumdur. Bugün sizlere çok güzel ve yapılışını detaylı anlatacağım bir çalışma sunmak istedim. Hırka çok güzel bir görünüme sahip, hangi bebeğe giydirirseniz giydirin güzel duracaktır.ÖRGÜ İŞİ BEBEK HIRKASI YAPILIŞI

Beğeneceğinizi düşündüğüm hırka modelini takım olarak da yapmayı düşünebilirsiniz. Anlatımlı örgü bebek hırkasının yapılışı ise şöyle başlıyor ;

orgu-isi-bebek-hirka-yapimi

Bebek hırkasının yapımında ilk olarak K010 kullanıp, 62 ilmek yaparak yakadan örmeye başlayacaksınız. Daha sonra 4 sıra düz örüp, sonraki sıra için 2 düz ve 1 ilmek dolayın şeklinde 2 ilmeği yine bir ilmek yapıp, tekrarında 1 ilmek dolayacaksınız.

Bu şekilde yapacağınızı sıra sonuna kadar örüp, yine 4 sıra düz devam etmeniz gerekiyor. İçeriye doğru olacak şekilde kıvırıp dikeceksiniz. Sonrasında ise diğer sırada K764 ile devam edeceksiniz.

Örme bebek hırka modeli

2 düz ve 1 ters, bu 3 ilmek yaka kenarı boyunca götürülecek. 7 düz yani ön 1. parça için, 1 ip dolayıp, 2 düz ve 1 ip dolayıp, 10 düz olacak. 1. kol için bu yapılanlar. Sonra 1 ip dolayıp, 2 düz ve 1 ip dolayıp, 15 düz yani arka parça için olacak.

1 ip dolayıp, 2 düz ve 1 ip dolayıp, 10 düz ise 2. kol kısmı için. Sonra 1 ip dolayıp, 2 düz ve 1 ip dolayıp 7 düz olan kısım ön taraf 2. parça için olacak. 1 ters ve 2 düz ile bu 3 ilmek yaka kenarı boyunca götürülecek.

Koltuk altı ise reglan kolun oluşması için her sıraya 1’er ilmek artıracaksınız. Reglan kolda toplamda 14 delik olmalıdır. Kol ve beden kısmı için 1. kolu toplam 38 ilmek yapacaksınız. 11 cm. örüp 8 ilmek kesebilirsiniz. Kalmış olan 30 ilmek ise beyaz ip kullanılarak 3 cm. 1 ters olacak şeklide 1 düz lastik örerek bitirebilirsiniz.

Aynı aşamaları öteki kol içinde yapacaksınız. Beden kısmı için 13 cm. artırmadan hemen düz örüp, sonra da 1 sıra haraşo öreceksiniz. Sonra da öteki sırada 2 düz ve 1 ip dolayıp, 2 ilmeği bir ilmek yapacaksınız. 2 düz ve 1 ip dola, 2 ilmek bir ilmek yapılır ve 2 düz şeklinde sıra sonuna kadar ilerlenecek.

1.sıra haraşo ve 1 sıra da düz örüp, sonra da dilimleri örmeye başlayacaksınız. Dilimler için 11 ilmek haraşo örülecek. Üçgenler oluşması için 4 ilmek kalana kadar da her sıra için sadece 1’er ilmek keseceksiniz. Toplam 8 dilimi 1 beyaz, 1 pembe iple öreceksiniz.

Daha sonra püsküllerle süsleme kısmına geçebilirsiniz. Pantolon da yapmak isterseniz ilk olarak K764 kullanacaksınız. 50 ilmekle başlayıp, 7 sıra düz örecek ve sonra da 2 düzle başlayacaksınız. 1 ilmek dolayıp, 2 ilmek bir ilmek yapılacak. Tekrar da 1 ilmek dolayıp, bu şekilde sıra sonuna kadar ilerlenecek. Tekrar 7 sıra düz örüp, K010 devam edilecek.

18 cm. düz örüp, her paça için sağ ve solundan 4’er ilmek eklenecek. Bu sayede her paça 58’er ilmek olmuş olacak. Bütün ilmekler ise toplamda 116 ilmek olmalıdır. Tek şişe yani yuvarlak şişe alıp 17 cm. düz örmeniz gerekiyor. Sonrasında ise 1 ters ve 1 düz 2 cm. lastik örüp, sonrasında da 2 sıra düz öreceksiniz.

Tekrar 2 cm lastik ördükten sonra da arkaya çevirip dikmeniz gerekiyor. 2 renk kullanıp zincir çekecek ve kemer olarak aradan geçireceksiniz. Çok güzel bir model ve seveceğinizi düşünüyorum. İyi günlerde kullanın hanımlar.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu