ÖRGÜ PATİKA YOL ÖRNEĞİ NASIL YAPILIR

Örgü örneklerine bir süre ara vermiştik. Artık yeniden örnekleri önünüze getirmeye devam ediyorum. Bu örnekte ise yine güzel bir modeli tarif ettik. Patika yol deseni örgü tekniği olarak da adlandırılan bir örgü türü ve gerçekten altta ki resimlere de bakacak olursanız güzel motiflere sahip.

Ters ve düz ilmeklerle değişik teknikler kullanarak yapıldığını anlattıklarımı sürdürürken göreceksiniz. Örgüye başladığınızda 2 düz ve 2 ters lastik örgü öreceksiniz. Yine 2 düz ve 2 ters örülmüş lastiğin üzerine de düz ilmeklerle desenler kurulacak.

Patika yol örgüsü

Değişik bir örgü modeli ve yapılacak işlemler şöyle ; ilk olarak lastikleri öreceksiniz. Daha sonra da kenar ilmeği alıp, ipliği sağ şişe doladıktan sonra 1 artış yapacaksınız. Hemen sonrasında ise arkasından gelen lastiği iki düz ilmeği düzden toplayıp keseceksiniz.

Patika yol örneği yaparken dikkat edeceğiniz noktalar ise kesme işleminin olduğu bölümde mutlaka artış işlemini yapmayı unutmamanız gerekiyor. Artış yapılacak yerde de mutlaka yine aynı sayıda kesme işlemini uygulamanız gerekmektedir.

2 ilmeği kesip, sonra da ipliği kendinize çevirerek 2 ters ilmeği normal şekilde öreceksiniz. Daha sonra da hemen arkasından aynı işlemi tekrarlayacaksınız. İpliği arkada çevirdikten sonra 2 düz ilmeği düzden keseceksiniz.

orgu-patika-yol-ornegi-nasil-yapilir
orgu-patika-yol-ornegi-nasil-yapilir

Sonra da ipliği kendinize çevirdikten sonra 2 ters ilmeği normal öreceksiniz. Bu aşamaları sol şişinizdeki ilmekler bitecek şekilde devam etmeniz gerekiyor. Sonra da yaptığınız kesme işlemleriyle küçük bir patika yolunun sola doğru eğimini sağlamış oluyorsunuz.

orgu-patika-yol-ornegi-nasil-yapilir2

2 ilmeği düzden kestikten sonra ilmek sol tarafa doğru 1 eğim kazanacak. Patika yol örgüsünde örgünün arka yüzünde ise ilmekleri gördüğünüz gibi 2 düz ve 2 ters olacak şekilde gidilmiş.

Bir sonraki sıra geldiğinde ise kenar ilmekten sonra ki gelen 2 düz ilmeği bu kez de ön yüzden sağ tarafa doğru keseceksiniz. Aradaki 2 ters ilmeği tekrar öreceksiniz. Sonra da yine 2 düz ilmeği sağa doğru keseceksiniz. Sonra sıra boyunca yine aynı işlemi yapacaksınız.

Örneğin geri kalan kısmını ise yine 1 sıra sola ve 1 sıra sağa eğimli olacak biçimde düz ilmeklerin kesme işlemi yukarıdaki gibi anlatıldığı şekilde tekrar yapacaksınız. Altta eğitici video yer alıyor. Onu izleyerek daha iyi anlamanıza da yardımcı olacaktır. Kolay gelsin.

Patika yol örneği yapımı

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu