ÖRGÜ TUNUS İŞİ BEBEK BATTANİYESİ

Tunus işinden harika battaniyelerin yapıldığını siz benden daha iyi bilirsiniz. Örnek resmine de yer verdiğim güzel bebek battaniyesinin anlatımını hem beğeneceksiniz. Hem de hemen yapmak için işe koyulacaksınız.ÖRGÜ TUNUS İŞİ BEBEK BATTANİYESİ

Tunus işi bebek battaniye modelini dilediğiniz renklerde yapabilirsiniz. Bebeklik çağı geçtikten sonra koltuk örtüsü veya benzeri amaçlarda da kullanabileceğiniz güzel bir örgü olduğunu dile getirmeliyim.

Mavi renk ve krem rengin tercih edildiği örnek resimde ki çalışmanın aynısından yapabilirsiniz. Yada kendinize özgü renkler tercih ederek işleme koyulabilirsiniz. Tunus işi örgüler hem kolay, hem de zevkli çalışmalardır.

Örgü Tunus işiyle bebe battaniyesi

Şık battaniyenin yapılışına geçmeden önce lazım olacak malzemelere göz atalım. 3,5 numara bir adet tığ uçlu şişe ihtiyacımız var. Yapacağımız ölçü veya anlatımda yer alan ölçüler ise 70 cm. ‘ye 70 cm. şeklindedir. Örgü Tunus ilmeği, tığ örgüsü olacak.

Tunus ilmeği için açıklama yapmak gerekirse ; 1. sıra tığ şiş ile istediğiniz kadar zincir çekip işleme başlıyorsunuz. 2. sıra ise 1. sırada çektiğiniz her zincir üstünden uzun ilmek alarak şişte toplayacaksınız.

Şiş üzerinde zincir sayısı kadar da ilmek olacak. 3. sıra için 2. sırada yaptığınız uzun ilmekler geriye doğru ve tek tek zincirle birlikte örüp, sıra başına geleceksiniz. Bu sayede 2 ve 3. sıra sonu itibariyle bir adet Tunus ilmeği sırası sağlamış olacaksınız.

orgu-tunus-isi-bebek-battaniyesi
orgu-tunus-isi-bebek-battaniyesi

4. sıra ise 2. sırada oluşturulan uzun ilmekler içinden hemen uzun ilmek olarak şişte toplayacaksınız. 5. sıra itibariyle de 3. sırayı aynı şekilde tekrarlamanız gerekiyor. Sonrasında ise diğer sıralar için 4 ve 5. sırayı aynı şekilde tekrarlayacaksınız.

Tunus işi battaniye modeli

Krem renginde olan ipliği 3,5 numaralı tığ uçlu şişle tam 152 adet zincir çekerek işleme başlayacaksınız. Tunus ilmeği için örgü açıklamasını takip edip, örgüye devam edeceksiniz. Örgü boyunca baştan beri 12 Tunus ilmeği yapılacak. Bütün ilmekler üstünden krem iplikle yine 12 Tunus ilmek örüp, sırayı örüp bitireceksiniz.

Kenar oyası için ise ; yine krem iplik 3,5 tığ ile tam olarak 3 metre uzunluğunda zincir çekilecek. Biraz uzun ama olsun vakit var. 1. sırada zincirin hemen üstüne 3 zincir bir uzun ilmekten oluşan kafesler oluşturun örün. 2. sırada ise 5 zincir çekin. İlk 2 kafesi bırakıp, 3. kafese içine bir küçük ilmek örüp, 5 zincir çekin ve aynı kafesin 3. kafes içine bir küçük ilmek daha örün.

Hemen geri dönerek 5 zincirin hemen içine ise 7 küçük ilmek örüp, geri dönüp ilk 4 küçük ilmeğin üstüne 4 uzun ilmek öreceksiniz. Bu son cümleyi işlemde de tekrarlıyoruz. Yani iki kere yapmış oluyoruz.

Aynı kafesin içine toplamda 5 adet çiçek yaprağı öreceksiniz. 5. çiçek yaprağı bitince yani ördükten sonra da 2 kafes bırakıp, sırada ki uzun ilmeğin üstüne bir küçük ilmek örüp, 5 zincir çekeceksiniz. Hemen sonra da 2 kafesi bırakıp, 3. kafesin içine yine 1 küçük ilmek örüp, 1. çiçekte uyguladığınız işlemi aynen tekrarlayacaksınız ve örgüye devam edeceksiniz.

Tunus işinden bebek battaniye bitiş kısmı ; ördüğünüz kenar oyasını, battaniye de bulunan 4 kenarına gizli dikiş işlemi ile tutturacaksınız. Battaniyenin üstüne krem karelerin üstüne muline ipliklerle, basit nakış iğnesi tekniği kullanıp, çiçek motifleri işleyeceksiniz.

Çapraz olarak 2 uçtaki 2’şer kare için eflatun renkli çiçek, orta 2 sıraya ise 1 sıra pembe, 1 sıra ise su yeşili renginde çiçek işlemesi yapılacak. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Takıldığınız yer olursa sormaktan çekinmeyin. Güzel günlerde kullanın.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu