ÖRGÜ TÜRKAN ŞORAY KİRPİK DESEN ÖRNEĞİ

Türk sinemasının sultan lakaplı oyuncusu Türkan Şoray’ın kirpiği ile ilgili dahi örgü örneklerine isim verilebiliyor. Bugün sizlere Türkan Şoray kirpik deseni nasıl yapılır onunla ilgili güzel bir açıklama ve video paylaşmak istedim.

Örgülerde her zaman değişik isimlerde örneklerin olduğunu görürüz veya karşılaşırız. Bu farklı bir model ve ismiyle de kendisini hemen aldıran özelliği var. Örgü adının böyle olmasındaki amaç ise insan kirpiğini ve daha çokta sevilen ünlü Türkan Şoray’ın kirpiğine benzemesidir.

Örgü modelinin yapılış aşamaları kolay ve anlatacağım şekilde sizde öğrenip yapmaya başlayabilirsiniz. Örgüye hemen arka yüzünden başlayacaksınız. İlk önce kenar ilmeğini sağ şişe alıp, 1 ilmek ters örüp, ipliği dolduracaksınız.

Türkan Şoray kirpik örgü örneği

Altta resmini de gördüğünüz çalışmayı yapmaya başladık. Sırada 2. ilmeği de yine ters öreceksiniz ve ipliği dolayacaksınız. Sonra 6 ilmeği ters ördükten sonra iplik kendinize doğru dönük olup, şişe dolanacak. 1 ters örgü ve 1 iplik dolama şeklinde 6 tekrar yapılacak.

6 ilmekten sonra 2 ilmeği örgünün hemen ön yüzünden ters ve arka yüzünde ise düz olacak biçimde öreceksiniz. Sonra bu aşamayı aynı sıra için 1 kez daha tekrar edeceksiniz. Sonuç itibariyle 6+2 ters örgü fazladan yapıp sırayı bitirmiş olacaksınız.

orgu-turkan-soray-kirpigi-deseni-yapilisi
orgu-turkan-soray-kirpigi-deseni-yapilisi

Ön yüzüne geçtiğinizde ise başlangıç ilmeği alıp, ilk 2 ters ilmeği örmeniz gerekiyor. Daha sonra da arka yüzde örülen ilmekler serbest bırakılır ve dolanan ipleri de şişe alıp uzatacaksınız. Daha sonra ise uzatılan ilmekleri örmek kaydıyla yeniden sol şişe alacaksınız.

Sağ şişle uzatılmış 6 ilmeği ise aynı anda alacak ve 1 kez düz ördükten sonra sol şişten çıkarmadan, sonrasında 6 ilmeklik grubu yine aynı anda 1 kez de tersten öreceksiniz. Sonra ise hala şişten çıkarmadığınızı söylemek isterim. Akabinde şişten çıkarmadan hemen 1 düz ve 1 ters olacak şekilde 6 kere ördükten sonra şişten çıkaracaksınız.

Arada ki 2 ilmeği ise ters öreceksiniz. Bu arada 2. altı ilmeklik grubu da yine aynı işlemler uygulanacak. Böylece sırayı da tamamlamış olacaksınız. Örgünün hemen arka yüzünde ise 6 ilmeklik gruplar ters ve 2 ilmeği ise düz ördükten sonra deseni tamamlamış olacaksınız.

Karşınıza çıkan desen çok güzel ve sizi alıp götürecek. Örgüden Türkan Şoray kirpiği modeli olarak isimlendirilen bu güzel örneği de böylece öğrenmiş oldunuz. Kolay gelsin.

Türkan Şoray kirpik örgü örneği

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu