ÖRGÜDEN TIĞ İŞİ KÜPE YAPIMI

Tığ işi örgü küpe

Tığ işinden yapılan çalışmaları çok seviyorum. Geçen gün gördüğüm ve beğenip kendime de yapmaya karar verdiğim tığ işi küpe örneğini sizlere de paylaşmak istedim. Belki benimle birlikte sizde öğrenerek yapabilirsiniz.ÖRGÜDEN TIĞ İŞİ KÜPE YAPIMI

Tığ işinden takı yapmak aslında kulağa biraz hoş geliyor. Örgü küpe yapımıyla ilgili daha önce birkaç örnekle karşılaşmış ve yapımını anlatan tariflere ulaşamamıştım. Bu makalemde paylaştığım çalışmanın anlatımı var. Yine destekleyici örnek resimlere de ulaştım.

tig-isi-orguden-kupe-yapimi
tig-isi-orguden-kupe-yapimi

Örgü küpe yapılışında evinizde kalan ipleri değerlendirebiliyorsunuz. Renk olarak istediğiniz şekilde tercih size kalmış. Yapıp satarak para kazanabilir veya gittiğiniz yerlerde kıyafetinize uyumlu örgü küpelerinizde etrafınızdakileri şaşırtabilirsiniz.

Örgü küpe modeli

Örgüden küpe yapılışı için öncelikle malzemelere bakalım. İlk olarak 2 değişik renkte pamuklu iplik. 2 mm tığ. ve makasla birlikte 2 tane de küpe klipsi gerekecek. Bu malzemeleri kolayca temin edebilirsiniz.

Daha sonra 33 zincir çekerek başlayacaksınız. Her zincir üstüne ise 2 trabzan yapmanız gerekiyor. İlk renkteki ipi sabitleyip keseceksiniz. Sonra 2. renkteki ipe geçip, trabzanların üstüne ilmek kaydırma yapacaksınız.

İlmek kaydırma ise Amigurumi yapılırken sıkça tercih edilen bir tekniktir. Sık iğne şeklinde batarak yapıyorsunuz. Tığa alınan ilmek direk olarak örülüyor. Sık iğnedeyse 2 ilmek olmaktaydı. Tığda ise tekrar ilmek alıp hemen o 2 ilmek örülecek. Tüm trabzanların üstüne ilmek kaydırma yapılacak.

Daha sonra şekil verme işlemine geçeceksiniz. Resimlere de bakarak ilerleyin. Gül şeklini verip, küpenin şemalini yavaşça ortaya çıkarıyorsunuz. Küpe klipsini de yine gülün üstüne dikip, örgü küpe modelini tamamlamış oluyorsunuz. Çok güzel ve şirin bir tığ işi örgü küpeye sahip olmuş oluyorsunuz.

Bu güzel örgü küpe örneğini kendinizce geliştirebilir ve daha değişik şekillerde de yapabilirsiniz. Hem fikir edinebilir hem de yapıp kullanabileceğiniz güzel bir tığ işi çalışmayla birlikteydik hanımlar. Kolay gelsin.

kaynak : https://www.guidecentr.al/learn-to-weave-flower-earrings

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu