ÖRGÜYLE ERKEK BEBEK KAPI SÜSÜ YAPALIM

Erkek bebek veya kız bebek için de yapabileceğiniz güzel bir örgü kapı süsü çalışmasıyla yine birlikteyiz. Beğendiğim ve en kısa sürede öğrenip yapmayı düşündüğüm çalışmayı ilk olarak öğrendim ve sizlere de tarifini paylaşacağım.ÖRGÜYLE ERKEK BEBEK KAPI SÜSÜ YAPALIM

Yapımı zor olmayan çalışmayı örgüyle yapacaksınız. Genelde bu tür işler kendin yap çalışması olarak geçiyor. Ama örgüyle yapıldığını da ilk kez gördüm. Mavi renk kullanılmış. Siz kırmızı kullanarak kız bebek odası kapı süsü olarak da yapmayı planlayabilirsiniz.

Bebek odası kapı süsü yapılışı

Erkek bebeklerinin kapısına süs olarak yapacağınız çalışmada malzeme olarak 5 numara şiş kullanacaksınız. 25 cm. kalınlığında bir kartona ihtiyacınız olacak. Bu karton bu arada sert olması gerekiyor.

Şeffaf nazar boncukları, ponpon, saten ve elyaf ihtiyacınızı görecektir. Malzemeleri kısa sürede bulabilir ve temin ettikten sonra anlatımdan yararlanmaya başlayabilirsiniz.

İlk olarak mavi yünü 50 ilmek atarak başlayabilirsiniz. Verev doku uygulayacaksınız. Örgü boyu 65 cm. olduğunda ise örgüyü bitireceksiniz. Örgü deseni düz yüzünde 3 sıra düz olacak. 1 sıra ters olarak tekrar edeceksiniz.

Verev doku olması için her düz yüzde sıra başı için 1 ilmek artırarak giderken, her ters yüz için de 1 ilmek eksilteceksiniz. Üst kurdele kısmı ise 5 numaralı şişle 6 ilmek atarak devam edeceksiniz.

orguyle-yapilmis-erkek-bebek-kapi-susu
orguyle-yapilmis-erkek-bebek-kapi-susu

150 cm. uzunluğunda ise haroşa bant örmeniz gerekiyor. Bu işlemleri hallettikten sonra dikiş işlemine geçebilirsiniz.

Örgü kapı süsü nasıl yapılır

Örgü kapı süsü yapılışında bir diğer aşama ise dikiş tarafıdır. Bu işlemde ise dış çapı 25 cm. olan kartonla devam edeceksiniz. 2-3 kat elyaf sardıktan sonra 65 cm. uzunluğunda yapılan örgü başlangıç ve bitiş ucuna dikeceksiniz. Hazırladığınız elyafı ise üstüne yerleştirip, hemen arka yüzü içinde örgüyü birbirine tutturacaksınız.

Düz yüzü için 20 cm. uzunluğundaki hazırladığınız haraşo bant kurdeleyi bırakacaksınız. Sonrasında ise her 9 cm. bölüm için bandı kendi etrafında döndürüp, 1 kere döndürmeniz yeterli olacaktır. Hazırlanan simit için orta kısmına 6 cm. aralık verilerek mavi boncuklar tutturulur.

Fiyonk etrafına kurdele hazırlanmak için dolanacak. Hazırladığınız 5 adet ponpon ise tam ortaya ve diğerleri ise 6 cm. ölçülü dışına doğru ekleyeceksiniz. Diğer ponponları ise 8 cm. ölçüsü yetecektir. Bu şekilde süs çalışmasını kendinize göre de değiştirebilirsiniz.

Örgüden kapı süsü yapımında benimle birlikte oldunuz. Çok teşekkür ederim.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu