PENYE İPİYLE ÇİÇEKLİ PASPAS MODELİ

Son zamanlarda adını sıkça duyduğum penye ipiyle çok şeyin yapıldığını görmekteyim. Sizlere de bu yazımızda penye ipinden paspas nasıl yapılır onunla ilgili detaylar vermek istiyorum.PENYE İPİYLE ÇİÇEKLİ PASPAS MODELİ

Yapılışı son derece kolay olan çalışmayla örgü puf yapabilirsiniz. Örgü sepet modeli yapmayı düşünebilirsiniz. Penye ipler günümüzde artık çok kullanılmakta ve neredeyse moda haline geldi. Bu yüzden mutlaka denemenizi öneriyorum.

Penye ipiyle yapılan modelleri de yakın zamanda sitemizde biriktireceğim. Birlikte inceleriz. Bu yazımızda yuvarlak penye ipiyle paspas modeli yapmayı planlıyoruz. Altta resimleri de olan çalışmayı aşamaları uygulayarak yapabileceksiniz.

Penye ipten çiçek motifli paspas

Önce bu paspası yapmak için malzemelere ihtiyacınız var. Bunlar 2 renkli penye ipi, makas, 7-10 mm. tığ malzemelerini bir araya getirip, paspası yapmaya başlayabilirsiniz.

İlk olarak şeması da bulunan çalışmayı inceleyelim. Şemada yuvarlak zincir, dik çizgi ise trabzan, artılar ise sık iğne olduğunu bilelim. Önce çiçek kısmı için 7 zincir çekerek başlayacaksınız.

Daha sonra ise halka oluşturacaksınız. 7 zincir çekerek halka içine ise trabzan ile batacaksınız. Sonra 4 zincir çekerek aynı yere trabzan yapmanız gerekiyor. Bu şekilde 8 yuva olması gerekecek şekilde örmelisiniz.

penye-ipiyle-cicekli-paspas-modeli
penye-ipiyle-cicekli-paspas-modeli

Sonra ise 4 zincir çekip, ilk yuva içine ise 3 trabzan yapacaksınız. 4 zincir çekip yine öteki yuvaya geçecek ve 4 trabzan yapacaksınız. Sıra sonuna kadar böyle işlemi tekrarlamanız gerekiyor. 1 zincir çekerek ilk yuva içerisine 10 trabzan yapmalısınız. Bir önceki turda yapılan 3 trabzan ortasına ise sık iğne ile batın.

penye-ipiyle-cicekli-paspas-modeli

Sonra diğer yuvaya tekrar 10 trabzan yapacaksınız. Sıra sonu itibariyle aynı şekilde örmeye devam edeceksiniz. Çiçek kısmı bu şekilde bitmiş olacak. Şablona bakarak kalan kısımları devam edebilirsiniz. Takıldığınız yerde yorum yazmayı unutmayın.

penye-ipiyle-cicekli-paspas-modeli

Bittiğinde çok güzel bir paspas modeline sahip olmuş olacaksınız. Güzel günlerde kullanın. Farklı renkler kullanarak çok güzel paspaslar yapabilirsiniz.

kaynak : https://helenacc.blogspot.com.tr/2015/11/tapete-vinho-verde-em-trapilho.html

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu