RAKAMLI TUNUS İŞİ BEBEK BATTANİYE MODELİ YAPIMI

Tunus işi pıtırcıklı bebek battaniyesi öncelikle Tunus tekniği ile yapılmış. Tunus işi sayılı örgüden battaniye yapılışının ayrı ayrı detaylı Türkçe videolarına ulaştım. Bir arkadaşımın önerisiyle bulduğum bu güzel Tunus işi rakamlı bebek battaniyelerinin yapılışını izledikten sonra yapılabileceğini düşünmeye başladım.RAKAMLI TUNUS İŞİ BEBEK BATTANİYE MODELİ YAPIMI

Tunus işi bebek battaniyesi rakamları 1-2-3-4-5-6-7-8-9 şeklinde olup, çocuklarınızın sevdiği futbol takımına ilişkin kuruluş tarihli veya doğum tarihlerini gösteren numaralı Tunus işi bebek battaniyeleri yapabilirsiniz. Tunus işiyle yapılan çalışmalar olarak ilk aklıma gelenler Afgan bebek battaniyesi, pıtırcık örgüsüyle yapılan battaniyeler, baklava şeklinde battaniye, kurdele fiyonk battaniye gibi değişik desenler yapılabileceğini söyleyebilirim.

Anlatımlı çalışmalardan yararlanarak baklava desenli boncuklu tunus battaniye örneği de yapabilirsiniz. Aslında araştırdığım çalışma sıralı baklava desenli tığ işi bebek battaniyesi modelidir. O modeli çok seviyorum. Bulur bulmaz da sizlere aktaracağım.

Rakamlı örgü battaniye çeşitlerini her motif için uygulayabilir ve Tunus battaniyeleri örneğinde nako bebek ipi ile birkaç değişik ip örnekleri ile denemeler de yapabilirsiniz. Örnek resimlerde gördüğünüz gibi kare motiflerin dört bir yanı çerçeve şeklinde pıtırcık Tunus örneği ile düşünülmüş. Bu da battaniyeye ayrı bir görünüme kavuşturmuş.

Tunus işi battaniye motifi için 1 ile 9 rakamları arasında örgü battaniye kullanacağınız ipin ince olmamasına dikkat edin. Bu seferde battaniye yapımı bitince küçük bir görüntü ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden ne çok kalın ne çok ince kullanın. Kalın ip kullanımı kaba görüntüye sebebiyet vereceği için ikisinin ortasını tutturmalısınız.

Zarif ince ipler ile mevsimlik örtüler ortaya çıkarabileceğinizi unutmayın. Diz üstü battaniye için kullanılan yapraklı bahçe örneğini de düşünebilirsiniz. Şişle örgü daha zarif bir örnek oluşturacağı için ayrıca öneriyorum.

rakamli-tunus-isi-bebek-battaniye-modeli-yapimi
rakamli tunus isi bebek battaniye modeli yapimi

tunus-isi-rakamli-bebek-battaniyesi

 

SEN KAÇ PUAN VERİRDİN?
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın