RENKLİ HALKALAR BATTANİYE MODELİ

Renkli battaniye yapımında birlikteyiz. Çok güzel bir motife sahip bebek battaniyesi veya örtü yapmak isteyenler buraya toplansın. Kalan iplikleri de değerlendirebileceğiniz çok güzel bir battaniye modeli olduğunu söyleyebilirim.RENKLİ HALKALAR BATTANİYE MODELİ

Renkli halkalı battaniye yapımını detaylıca tarif edeceğim. Öğrenerek sizde hemen çocuk battaniyesi veya örtü modeli olarak yapıp kullanmaya başlayabileceksiniz. Renk olarak istediğiniz renkleri katarak yapabilirsiniz.

Kırlent, battaniye, kılıf gibi örgüler de yapabilirsiniz. Hatta örgü minder dahi yapabilirsiniz. Halka halka motifli battaniye yapmanızı da öneririm. Renkli halkalı örtü yaparak evinizde çok amaçlı kullanabilirsiniz.

Renkli halka motifli battaniye

Örgüye yeni başlayanlar veya bu işi yapmak isteyenler için öncelikle malzemeler neler onlara bakalım. İlk olarak ;

  • Renkli iplik.
  • Tığ.
  • Makas.
  • Goblen iğne.

malzemeleri bir araya getirdikten sonra ilk olarak 1.turda 4 zincir çekip halka oluşturacaksınız. 2.turda ise üstüne 12 sık iğne yaparak devam edeceksiniz. 3.tur ise 3 zincir çekip tura başlayacaksınız. Her ilmek üstüne ise 1 trabzan yapmanız gerekiyor. Sonra 12 sık iğne yapın.

4.tur ise arka ilmekler batarak yine 12 trabzan yapın. 5.turda ise renk değiştirerek önde kalmış olan ilmeğe batıp, her ilmek üstüne aynı yer için 2 sık iğne yapın ve 24 sık iğne olmuş olmalıdır.

6.turda ise aynı renk iple devam ederek, 3 zincir çekin. Her ilmek için 1 kez batıp, 24 trabzan yapın. 7.tur arka ilmekler batıp 24 trabzan yapın. 8.tur renk değiştirin. 1 ilmeğe tek 1 sonraki ilmek aynı yere 2 sık iğne yapıp, sayıyı 36 sık iğneye çıkarın.

9.tur her ilmek 1 kez batıp, turu 3 zincir ile başlatın ve 36 trabzan yapın. 10.tur ise 36 trabzan yaparak bitirmeniz gerekiyor. Renkli kısımlar bu şekilde bitmiş oluyor. Ana rengi motife sabitleyip, 1 zincir çekerek aynı yere 1 sık iğne yapacaksınız.

Sonra devam edip 1 tekli trabzan ve 3 trabzan yapacaksınız. 1 tekli trabzan yapıp, sonra yine 3 kez 6 sık iğne ile 1 tekli trabzan ve 3 trabzan, 1 tekli trabzan yapın. 5 sık iğne yaparak ilk turu bitirin.

1 zincir çekerek başlayın. Aynı yer için 1 sık iğne yapın. Sonra da 1 tekli trabzan ve sık iğne yapın. Devam edip, aynı yere 2 trabzan ve 1 zincir, 2 trabzan yapın. Köşe oluşturacaksınız. Sonra 1 trabzan yapın. 8 sık iğne yaparak yine köşe oluşturun. 4 köşe yapmanız gerekiyor. Aynı şekilde 1 tur yine örüp, bu turda ise köşe için 2 zincir çekeceksiniz. Tüm motifler biter bitmez karşılıklı olarak sık iğne ile birleştirin. Bitti ve güzel olmuş olmalı, güle güle kullanın.

kaynak : https://www.ravelry.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu