ROBADAN BAŞLAMALI PONPONLU ŞAPKA YAPIMI

Zor bir modelle bu akşam karşınıza çıkayım dedim. Beğenenler olacak ve zorlanacağı için hoşlanmayacak olanlarınız da belki vardır. Aysel hanım tarafından hazırlanan anlatımdan istifade ederek bende bir ara yapmayı planlıyorum. Yapımı zor gibi gözüküyor ancak bitince verdiğiniz emeğe değeceğini görebilirsiniz.ROBADAN BAŞLAMALI

Soytarı şapka modeli olarak da adlandırılan bu güzel çalışmaya ben robadan başlamalı ponpon şapka adını verdim. Aysel hanım umarım kızmaz. Farklı renklerde örülebilecek olan modeli beğeneceğinizi düşünüyorum.

Dikişsiz şapka modeli olarak da isimlendireceğimiz çalışma da ufakta olsa bir dikiş işi var. Ancak çoğunluğu dikişsiz olduğu için dikişsiz şapka örneği diyebiliriz. Bu tür çalışmaları Aysel hanım yapıyor ve satın almak isterseniz Facebook üzerinden Aysel’in hobi evi diye aratırsanız kendisine ulaşabilirsiniz.

Robadan başlamalı şapka modelinin yapılışında nakonun vizon ipi kullanılmış. 3,5 numaralı misinalı şişle yapılmış. Anlatıma geçecek olursam ;

Öncelikle 162 ilmek atılmış misinalı şişle 8 sıra haroşe örmeniz gerekiyor. 7 ters ve 2 düz örneği kurup, bu biçimde 4 cm. olana kadar örmeniz gerekiyor. 2 ters ve 2 düz kalana kadar da eksiltmeler yapılması gerekiyor. Şişte 72 ilmek kalacak ve ön ortadan 10 ilmek olup, yüz açıklığı için kesmeniz gerekiyor.

Örgüye devam ederken dairesel olmayacak şekilde 1 ön ve 1 arka olarak devam etmelisiniz. Daha sonra da düz örgüye geçip, bütün artırmaları eksiltmelerle birlikte bitince şişte kalan 64 ilmek sonunda kukuletaları yapabilirsiniz. Resme baktığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız.

robadan-baslamali-ponpon-sapka-yapimi
robadan-baslamali-ponpon-sapka-yapimi

Kenar artırmaları biter bitmez ise şişe 8 ilmek atacaksınız. Şişin kalın olması gerekiyor. Siz kendinize göre artırım yapıp ön yüzü ortaya çıkarabilirsiniz. 162 ilmek kaldığında 5 şişe geçip çalışmayı bitireceksiniz. Dikiş yok. Ancak kukuleta kısmında az bir dikiş işi var. Bu şeklide robadan başlamalı kukuleta modelini bitirmiş olacaksınız. Güzel günlerde kullanın.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu