ŞİŞ İŞİ LALE ÖRGÜ MODELİ YAPIMI

Hırka modeli yapımında kullanacağınız veya değişik örgüleriniz için lale örneğini sizlerle buluşturuyorum. Yabancı bir kaynaktan edindiğim bu bilgiyi sizde öğrenip, severek yapacağınızı düşünüyorum. Şiş örgüsü lale modeli yapımı olarak isimlendirdiğim bu çalışma yabancı olup, kendimce tarif etmeye de çalışacağımı belirtmek isterim.ŞİŞ İŞİ LALE ÖRGÜ MODELİ YAPIMI

Lale örneğini hırka yapımında veya kazak örerken kullanabilirsiniz. Bere modeline de çok yakışacağını söylemek isterim. Burgulu örgü modeli olarak da isimlendirilmiş olarak göreceğiniz bu örneğin farklılarını da buldukça yine sizlerin önüne getireceğim.

Zarif lale örgü modelinin tarifi ise şöyle ;

İlmek sayısını modeli kavramak için az atarak başlayabilirsiniz. Örneğin 14 ilmek atıp başlayabilirsiniz. İlk turda yapılması gerekenler ise ; ilk ilmeği örmeden hemen önce diğer şişe alın. 2 ilmek ters olacak şekilde örün. 2 ilmek ise düz örün. 4 ilmek ters olacak şekilde örün. Kalacak ilmekleri ise 2 ilmek düz ve 2 ilmek ise ters örüp, son ilmeği ise düz örmelisiniz.

2. turda ise ; ilk ilmeği örmeden hemen önce diğer şişe alın. 2 ilmek düz örüp, 2 ilmek ise ters örün. 4 ilmek düz örüp, 2 ilmek ise ters örüp, 2 ilmek düz ve 1 ilmek ise ters örüp bitirin.

sis-isi-lale-orgu-modeli-yapimi
sis-isi-lale-orgu-modeli-yapimi

3. tur için açıklama ise ; ilk ilmeği örmeden önce diğer şişe alıp, 2 ilmek ters örerek başlayın. 2 ilmek düz örün. 4 ilmek ise ters örüp, kalan ilmekleri ise 2 düz olup, 2 ters ve 1 düz örüp bitirin.

sis-isi-lale-orgu-ornegi-yapimi

4. tur ise ilmekleri gördüğünüz gibi örün. 5. tur ise ilk ilmeği örmeden alıp, 1 ilmek ters örün. Sonra da 2 ilmeği sol taraftan batıp, yer değiştirin. Sol şişe ise tekrar takıp, birlikte örmeye başlayın. Sonra da 2 ilmeği birlikte düz örüp devam edin. 2 ilmek ters örün. Daha sonra 2 ilmeği birlikte ters örün. İpi kendiniz tarafa geçirip, sonra da 2 ilmeği birlikte düz örün. Kalan ilmekler için 1 ters 1 düz örüp, bitirin.

6. tur ise ilk ilmeği örmeden diğer şişe alıp, 1 ilmek düz örün. 3 ilmek ters örüp, 2 ilmek düz örün. Daha sonra 3 ters, 1 düz ve 1 ters olacak şekilde örün. Laleler bitti. Hemen altta anlatımlı videoyu da bir kez izlediğinizde aklınıza takılanlar yok olacaktır.

Lale örgüsü örneğinin yapılışı

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu