SÜMBÜL KOCAYA KAÇTI BATTANİYE MODELİ

Değişik örgülerle tekrar beraberiz. Harika bir örgü modeli ve çok güzel battaniyeler yapılabileceğini düşünüyorum. Kare motifli battaniye yapmak istiyorsanız mutlaka bu örgü modelini öneriyorum.

Kareli motif battaniye yapabilir, örgü minder veya kırlent türü çalışmalarınızda da kullanabileceğiniz bir örgü çeşididir. Yapımını aşama aşama ve kaç turdan oluştuğunu alta açıkladım.

Sizde yararlanarak nasıl yapıldığını öğrenebilir ve modeli hemen yapmaya başlayabilirsiniz.

Örgü kareli battaniye

Kare motiflerden oluşan battaniye veya örtü dahi yapabileceğiniz çalışmanın yine altta şeması da yer alıyor. İlk olarak 1.turdan başlayacak olursak ; önce sihirli halka yapacaksınız. Sonra halka içine 4 zincir çekerek 1 trabzan yapmanız gerekiyor.

Sonra 12 yuva oluşacak şekilde 1 zincir ve 1 trabzan yaparak devam edin. 2. tur ise 2 zincir çekerek başlayacaksınız. Sonra yanı başına 1 trabzan yapıp, son ilmekler birlikte örülecek. 2 zincir çekerek bir sonraki yuva atlanacak ve 2 trabzan yaparak son ilmekle birlikte öreceksiniz.

Bu aşamayı ise sıra sonuna kadar yapın. 3.turda ise ilk yuva içine sık iğne yapmanız gerekiyor. Sonrasında 7 zincir çekeceksiniz ve sonraki yuvaya sık iğne batacaksınız. Tekrar yine 3 zincir çekerek bir sonraki yuvaya batıp, 3 zincir çekerek öteki yuvaya batacaksınız.

kareli-motif-battaniye-modeli
kareli-motif-battaniye-modeli

7 zincir çekip, sonraki yuvaya sık iğne batın. Bu aşamayı da 2 kez tekrar edeceksiniz. 4.tur itibariyle de yapacaklarınız önce 1 zincir çekeceksiniz. Sonra 7 zincirli yuvaya sık iğne batacaksınız. Aynı yer için 4 trabzan yapacaksınız.

3 zincir çekip, yine aynı yere 5 trabzan yapın. Sonra da yuvaya sık iğne batın. 5 zincir çekip, bir sonraki yuvaya sık iğne batın. Sıra sonuna kadar bu şekilde aynı işlemleri tekrar edin.

Modelin bunlar ilk 4 turu ve kalan kısımları şemadan bakarak ilerleyebilirsiniz. Bu güzel çalışmayı ilerlettiğinizde karşınıza çıkacak olan şekil ise üstte resimler arasında yer alıyor.

Çok güzel kırlentler yapılabilir veya örtüler yapılabileceğini düşünüyorum. Şemayı takip ettikten sonra örgüyü bitirince de dilerseniz motifleri dikebilirsiniz. Yada karşılıklı sık iğne yapıp birleştirebilirsiniz. Tercih size kalmış.

Gerçekten güzel bir örgü ve ilk fırsatta bir bebek örtüsü yapabilirim diye düşünüyorum. Güle güle kullanın hanımlar.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu