TARİFLİ FİYONK OYASI

Fiyonk oyası tarifi sayesinde hemen öğrenip, sizde bu güzel iğne oyasını yapmaya başlayabileceksiniz. Fiyonk şeklinde oya yaparak çeşitli süslemeler de bulunabilirsiniz. Fiyonk oyası yapmak için öncelikle altta aşama aşama resimler yer alıyor.

Fiyonk şeklinde oya yapmak için ilk olarak kancalı iğneye ihtiyacınız olacak. Kancalı iğneyi de kırmanız gerekecek. Makas ile kırabilir veya evinizdeki alet hedevatla kırmayı deneyebilirsiniz. Altta resimlerde de kırılmış hali var.

Fiyonk oya nasıl yapılır

İğneyi kırdıktan sonra fiyonkun boyutu neyse ona göre ayarlayıp, yapmak istediğiniz büyükse, daha çok açıp küçük ise sıkacaksınız. İlk olarak ipi iğneye geçirip, sonrasında ise örneğin fiyonk yapılacak kısmına ipi tutturacaksınız.

Önce ipi örneğe düğümledikten sonra resimlere de bakarak hareket edebilirsiniz. İpi kancalı iğneye dolayıp, 10-11 kere sarıp, sonra da iğneyi sardığınız iplerin altından geçireceksiniz.

Sardığınız iplerin hemen altından geçirdikten sonra ortalayacaksınız. Tam ortası için düğüm yapıp, iyice sıkmanız gerekiyor. Sıkarken fiyonku bozmamaya özen göstermeyi unutmayın. Bu sayede fiyonk ortaya çıkmış olacak. Bu biraz da ponpon yapımını andırıyor.

tarifli-fiyonk-oyasi
tarifli-fiyonk-oyasi

İğne oyası fiyonk süs örneği

Yapılan düğümün hemen yanına ise bir düğüm daha yapıp, hemen ortasına 1 pırpır yapacaksınız. İyice sıkıp, sıktıktan sonra ise kancalı iğneyi hemen aşşağıya doğru yavaş biçimde çekeceksiniz. Çekip çıkarttıktan sonra ise şeklini bozmadan dikkatli yapmanız gerekiyor.

Hemen sonrasında ise pırpırın üstüne bir düğüm atıp, aynı biçimde 1 fiyonk daha yapacaksınız. Bu şekilde üst üste fiyonk olmuş olacak. Örneğe göre 3-4 adet üst üste fiyonk veya fiyonklar yapabilirsiniz.

Yapımı bu şekilde ve umarım yapabilmişsinizdir. Takıldığınız bir yer olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Ben de ilk kez yaptım ve ilk başta zor gibi gözükse de sonlara doğru çok zevkli bir hale geldiğini görebilirsiniz. Bu günkü dersimiz de burada bitti. Yine başka bir güzel çalışma ile görüşmek dileğiyle…

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu