TERBİYELİ ÖRGÜ KAHVE ÇEKİRDEĞİ ÖRNEĞİ

Örgü örnekleri arasında beğendiğim ve görünce öğrenmeye çalıştığım bir çalışma olup, tavsiyem olduğunu da eklemek isterim. Örgüye yeni başlayanlar da bu yazımı okuyorsa, onlara da önerim bu modeli öğrenin ve hemen başlayın.TERBİYELİ ÖRGÜ KAHVE ÇEKİRDEĞİ ÖRNEĞİ

Bir diğer adı Ajurlu lale modeli olarak da bilinen modelin kahve çekirdeğini andırdığı için bu ismi takalım dedik. Değişik bir havası var ve malzemeleri hazır edip, hemen anlattığım şekilde başlayabiliyorsunuz.

Ajurlu lale örneği

Malzeme olarak ihtiyacınız olanlar ip, şiş yeterli oluyor. Daha sonra yapılışına geçtiğinizde ise ilk olarak modeli 1 ters ve 3 düz olacak şekilde 2 sıra öreceksiniz. Sonrasında da yine 1 sıra örüp, arka tarafa geleceksiniz.

Arka kısma geldiğinizde ise arka tarafta ters olarak örülecek. Bu da yani düzleri ters öreceğiniz ve tersleri de düz öreceğiniz anlamına geliyor. Böylece arkadan örülecek kısımda 1 düz 3 ters olacak şekilde örmeye başlayın. Böyle yine 2 sıra öreceksiniz.

kahve-cekirdegi-orgu-ornegi
kahve-cekirdegi-orgu-ornegi

Daha sonra da öne gelip, ilk ilmeği aldıktan hemen sonra da 1 ters ve yine 3 düz örgüyü yapıp, sağdaki şişteki ilmeklerden 3. olanı düz örülen ilk ilmeğin, sol şişle alıp önünde ki 2 ilmeğin üstünden atlatıp bırakacaksınız. Bu şekilde 1 ilmek eksilmiş oluyor.

Sonra 1 ters ve 3 ilmek düz yeniden örüp, tekrar sağ şişte ki 3. ilmeği hemen önündeki ilmeklerin üstünden sol şişle geçirip bırakacaksınız. Aynı işlemi tekrar bir şekilde sıra sonuna kadar devam edeceksiniz.

Kahve çekirdeği örgü örneği

Kenar ilmeği de döneceksiniz bu arada, yine arka tarafta kenar ilmeği alarak ön sırada ki 1 ters olan ilmeği 1 düz olarak öreceksiniz. Önden örülen 1 ilmek atlatarak hemen 3 adet olan ilmeği 2 ilmeğe düşürmüştünüz, bu yüzden burada artırma yapmamanız gerekiyor.

2 ilmekten ilkini örüp, ipi sağ şişe 1 kez dolayarak artırmayı yapacaksınız. 2. ilmeği de ördükten sonra bu şekilde ilmek sayısı tekrar 3’e çıkmış oluyor. 1 ters örüp, geriye kalan 2 ilmeğin de ilkini öreceksiniz.

Sağ şişe ipi dolayıp arttırmayı yaptıktan sonra da diğer ilmeği öreceksiniz. Tekrar aynı işlemi bu sıranın sonuna kadar yapacaksınız. Yani 1 alt kısımda eksiltilen ilmeği arka sıralarında tekrar artıracaksınız. Böylece ön kısımda eksiltip arka kısmı artırma yapıp, modele devam edeceksiniz. Yapımı gayet kolay olan modeli hırka, şal, örgü kazak, süveter gibi örgü işlerinde kullanmanızı öneririm.

Kolay gelsin hanımlar.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu