TIĞ İŞİ BEBEK BATTANİYE MODELİ YAPIMI

Tığ işi yapılan bebek battaniyelerini devamlı görürsünüz. Bebek battaniye modelleri arasında güzel motifli olanları olduğu gibi göze cazip gelen değişik örneklerden yapılmış türlerine de rastlayabilirsiniz. Çiçek desenli bebek battaniyesi, hayvan motifli battaniye, kare motifli battaniye, yuvarlak motifli tığ işi battaniye gibi birçok örneği daha önce görmüştüm. Anlatımını verdiğimiz bu güzel battaniye modelinde ise yuvarlak tığ işi örnek kullanılmış. Yine altta benzerlerini toplu olarak da gezebilirsiniz.

Kışın bebeklerin üstünü örtmek için renkli iplerle yapılmış motifli bebek battaniyelerini kullanırız. Birbirinden değişik ve güzel motiflere sahip bebek örtüleri veya bebek battaniye modelleri genelde tığ işinden yapılıyor.

Tığ işi battaniye yapımını anlatacak olursam ;

Öncelikle malzeme olarak 8 numaralı tığ, beyaz renk, açık pembe ve koyu pembe ile yeşil, gri ipliklere ihtiyacınız olacak. Daha sonra yeşil ipliği 10 zincir çekip, halka oluşturacaksınız. Oluşan halka içine ise 12 adet direk batırmanız gerekiyor.

Koyu renk olan pembe ipi alıp zincir boşlukları için 2 şer ve 3 er batırmanız gerekiyor. Daha sonra açık pembe olan renkteki ipi takıp, 3 er 3 er batırmalısınız. Hemen arkasından gri ipi kullanıp 1 sıra 5 er zincir çekip, boşluklara batırmalısınız. Tekrar koyu pembe renge dönüp ipi taktıktan sonra 4 dolgu 1 balık sırtı yapıp toplam 6 balık sırtı ve 6 dolgu olmasına dikkat etmelisiniz.

Bu şeklide motif işlemi tamamlanmış olur. Renkleri değiştirerek motifleri hazırlayabilir ve hepsini birbirine ekleyerek bebek battaniyesini ortaya çıkarabilirsiniz. Buyurun altta birçok değişik motifle yapılmış bebek örgü battaniyeleri ;

Tığ işi bebek battaniyesi yapımı

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu