TIĞ İŞİ ÖRGÜ BOYUNLUK

Tığ işi örgü çalışmaları arasında atkı, bere ve eldiven gelir. Bu yazımda ise sizlere tığ işi boyunluk yapımıyla ilgili güzel bir tarif paylaşmak istedim. Fan boyunluk modeli olarak da tabir edilen bu güzel örgü işini tığ ile yapacaksınız.TIĞ İŞİ ÖRGÜ BOYUNLUK

Tığ ile yapılan her türlü örgü modelini her zaman beğenmiş ve sevmişimdir. Örgüdeki motifleri yani örneği sevdiyseniz parmaksız eldiven, kırlent, battaniye gibi örgülerde de kullanabilirsiniz.

Uygun renkleri tercih ederek harika örgüler ortaya çıkarabilirsiniz. Kullanacağınız iplikte önemli olup, her iplik bu tür örgülerde bazen modele yakışmayabiliyor.

Tığ işi örgü boyunluk nasıl yapılır

İlk olarak 4 mm. tığ ve dört farklı renge sahip iplik kullanarak bu muhteşem örgü boyunluğu yapabilirsiniz. Makas ve iğne gibi araçlara da ihtiyaç duyacaksınız. Öncelikle modeli 8+1 zincir çekip başlatıyorsunuz.

Daha sonra 160+1 zincir çekip başlanılan modele tüm zincirlerin üstüne 2. zincir itibariyle sık iğne yapacaksınız.

1.tur ise ilk olarak ilk ilmek içine sık iğne yapın. Sonar 4. sık iğne üstüne 3 trabzan yapıp, 1 zincir çekerek aynı yere 3 trabzan yapın. 4. zincir üstüne sık iğne batın ve bu işlemi sıra sonuna kadar yapın.

2.tur ise 3 zincir çekip dönün. Sonra ilk 3’lü trabzan üzerine yine 3 trabzan yapın. Son ilmekler birlikte örülecek. 7 zincir çekip diğer 2 yaprağın arasına atlayın. Oraya da 7 trabzan yapın. Son ilmekleri birlikte örün.

Bu işlemi de sıra sonuna kadar yapın. Hemen üstte galeride modelin şeması yer alıyor. Yapılışına ilişkin adımları resimlerden de takip edebilirsiniz. Çok güzel bir örgü boyunluk modeli ve herkese yapması için öneriyorum. Değişik renklerde güzel motiflerle de yapabilirsiniz. Güle güle kullanın.

kaynak : https://haakmaarraak.nl

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu