TIĞ İŞİ PASTA KAPATMA SÜSÜ

Bugün sizler için güzel bir pasta kapatma süsü veya gün yaptığınızda evinize gelenlere ikram ettiklerinizi örtecek güzel bir tığ işi çalışmanın yapılışını aktarmak istiyorum. Gayet kolay ve şık olan çalışmayı değişik amaçlarla da yapabilirsiniz.TIĞ İŞİ PASTA KAPATMA SÜSÜ

Kekleri örtebilir veya süs amaçlı misafir odasında kullanabilirsiniz. Farklı süs çiçekleri veya avize olarak da yapılabildiğini eklemek isterim. Farklı modellerini yapıp değişik kalıplar hazırlayarak hediye olarak da verebilirsiniz.

Tığ işi kek örtüsü

Bu güzel çalışma için gereken malzemelere baktığımızda öncelikle koton ip, kek örtme fanusu veya benzer kalıp, 2 numara tığ, çiçek tutkalı, su, mandal yeterli olacaktır. Malzemeleri bir araya getirdikten sonra hem anlatımdan yararlanabilir hem de resimleri inceleyerek çalışmayı sizde kolayca yapabilirsiniz.

İlk olarak 45 zincir çekip çalışmaya başlıyorsunuz. Zincirleri birleştirerek yuvarlak şekle getireceksiniz. Sonra da çekilen zincirlerin üstüne 24 tane kutucuk öreceksiniz. Sonra ise kutucukları oluşturur oluşturmaz fanusu kalıp olarak kullanacaksınız. Örgüyü oturtmak yani kalıba uyması için artışları yapmanız gerekiyor.

tig-isi-pasta-kapatma-susu
tig-isi-pasta-kapatma-susu

Burada 8 tane artış yeri oluşturabilirsiniz. 5 tane zincir çekip, ilk kutucuğa batıp hemen çift yapacaksınız. Aralara 2 zincir çekip, sonra ise 1 tek yapacaksınız. 2 zincir yapıp, aralara yine 2 tek ve 1 çift yapacaksınız. Bu kutucukları yine 8 adet V hazırlayacaksınız. Bunlar ise artışların yapılacağı noktalar olacak.

Örgü aralarında V oluşturulduktan sonra da 2 kutucuğa tek batacaksınız. 3. kutucuğu ise çiftleyeceksiniz. V bu şekilde oluşmuş olacak. Artışları yine aynı noktalar üzerinden yapacaksınız. Sonra düzgün bir şekilde artarak inebilirsiniz.

Örgüyü fanusa uygun boyda büyütüp, 11 sıra artıracaksınız. 11 sıra artırıp indikten sonra da artık aşağıya düz ve sabit bir şekilde kutucuklar yaparak ineceksiniz. Alt kısmına da yine istediğiniz modeli verip süsleyebilirsiniz.

Süs kısmı için dilediğiniz motifi kullanabilirsiniz. Üst kısım için tutacak yeri yapmak için ise trabzanlarla kutucuklar yapacak ve örgüde birleştireceksiniz. Üst kısmı yine isteğe göre süs çiçek işlenebilir. Çilek yapılabilir.

Süs kısımlarını hallettikten sonra da tutkal aşamasına geçeceksiniz. Tutkalı iyice emen örgüyü kalıp üzerine düzgün bir şekilde gerdirip, yerleştireceksiniz. Sonra da tutkalın beyaz rengi kalsa da önemli değil. O kısımlar yok olacak. Gerdirip kalıp üzerine iyice yerleştirdikten sonra da alt kısımlarını sivrileştirmek durumu için alttan çekip mandalla tutturabilirsiniz. Sertleşene kadar bu biçimde kurumaya bırakmanız yeterli olacaktır.

Sonrasında da el işi kek kapatma aparatı tamamlanmış olacak. Güle güle kullanın.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu