TIĞ İŞİNDEN SEPET ÖRGÜ ÖRNEĞİ YAPILIŞI

Tunus işinden birçok güzel örgü yapılıyor. Tığ işinden sepet örgü örneğini bu gün ki konumda ele aldım. Tunus işi bebek örgüleri, tunus işi bebek hırkası yapımında da işinize yarayacak güzel bir modelle karşınıza geleyim dedim.TIĞ İŞİNDEN SEPET ÖRGÜ ÖRNEĞİ YAPILIŞI

Tunus işi tığ ile sepet örgüsü yapımını ele alacağımız çalışmamızda anlatımlarda yine resimler bize eşlik edecek. Malzeme olarak tığ ve iplikleri hazır eder etmez sepet örgü modelini yapmaya başlayabiliriz demektir.

İlk olarak 1. adımda sepet örgüsüne başlayacağınız zaman modelin genişliği için uzunlamasına zincir çekmeniz gerekiyor. Çekilen zincir örgüde genişliği oluşturacak şekilde yapılacak.

2. adımda ise geri dönüş yapıp, her zincirden 1 ilmek çıkaracaksınız. 3. adım itibariyle ise çekilen zincirlerin tamamında ki ilmekleri oluşturacaksınız. 4. adım ile oluşturulan ilmekleri tığa iplik dolayıp, geri doğru 2’şerli 2’şerli olacak şekilde alıp, toplayarak sıra başına döneceksiniz.

tunus-isi-sepet-orgu-modeli
tunus-isi-sepet-orgu-modeli

İlmek sayısı azalmaması yönünden örgünün sağa doğru çarpılmaması için ise geriye doğru ilmekleri toplamak gerekiyor. Toplamaya başlarken ise ilk ilmek tek başına iplik çıkarıp, sonra ise 2 ile 3’ten geriye doğru olacak şekilde 2’li 2’li bir dolayıp zincir çeker gibi yürütüp, başa döneceksiniz. Aynı zamanda her sıranın ilmek sayısı aynı kalacak.

tunus-isi-tig-sepet-orgusu-yapilisi

5. adımla birlikte sıra sonuna kadar tamamlayın. 6. adım ise sıradaki ilmekleri bitirip alt sırada oluşan çubuklar itibariyle sıra başına kadar tekrar ilmek çıkarın. 7. adım ise örgü istenilen uzunluğa gelince devam edeceksiniz. Tunus işi sepet örgü çalışmasını da tamamlamış olacaksınız. Bu tür modelleri hep sevmişimdir. Sizde beğendiyseniz yorumlarınızı bekliyorum.

Örgü üzerine değişik çalışmalar ve örgü teknikleri ile tekrar buluşmak dileğiyle…

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu