UĞUR BÖCEĞİ GÖRÜNÜMLÜ ÖRGÜ BEBEK ÇORABI

Örgü bebek çorap yapılışı

Bebek örgülerinde en çok sevdiğim iş patik işidir. Örgüden yapılmış bebek çorabı veya patikleri gördüğümde hemen ilgili yerde konaklıyorum adeta. Bu yazımda sizlere örgü bebek çorabının nasıl yapıldığını anlatan güzel bir tarif paylaştım.

Altta hem tamamlanmış yapılmış halini gösteren bir örnek resim var. Yine şemasına da ulaşacağınız yazımızdan yararlanarak kısa sürede bebeğiniz için uğur böceği patik modeli yapabileceksiniz.

ugur bocegi renklerinde orgu bebek corabi
ugur-bocegi-renklerinde-orgu-bebek-corabi

1-2 yaş çocuklar için uygun düşen bu güzel çorabı Anatolia marka el örgü ipliği %100 akrilik özellikli olanıyla yapacaksınız. 100 gr. 1035 siyah, 100 gr. 1107 kırmızı, 100 gr. 1100 beyaz renk kodlu ip gerekiyor. Yine mutlaka vardır 3,5 nolu 1. takım çorap şişi gerekiyor.

Örgü olarak da 1/1 lastik örgüsü yapılacak. Düz örgü var. Ölçüler ise 24 ilmek olacak. Yada 34 sıra 10 cm. olacak. Bebek örgüsünden patik için şema da var. Bu sayede nasıl ve ne ölçülerde ne yapmanız gerektiği detaylıca verilmiş.

Uğur böceği bebek patik modeli

İlk olarak boğazdan başlayarak bütün örülmelidir. Daha sonra kırmızı örgü ip ile her biri için 11 tane ilmek olacak şekilde, tam 4 çorap şişine 44 ilmek atacaksınız. Yuvarlak sıra halinde motif şemasındaki gibi açıklamayı takip ederek 28 sıra örmeniz gerekiyor.

Sonra da 29.sırada ise 3 ve 4. şişteki ilmekler çorap üstü için beklemeye alınacak. 1 ve 2. şişteki ilmekler ise hemen üstünden çorap topuğu için siyah iplik ile düz sıra halinde 14 sıra düz şekilde örülecek. 15. sırada ise 2 kenardan 7’şer ilmek beklemeye alınacak.

Ortada kalmış olan 8 ilmek ise üstünden 13 sıra düz örgü örülmelidir. Aynı zamanda her sıra sonunda da 8. ilmekle birlikte 2 kenardaki beklemeye alınan ilmeklerin de 7 kere 1 ilmek kesilecek.

orgu bebek corabi semasi

Topuk için iki kenardaki örgü kenarlarından siyah renk örgü ipliğiyle 7’şer tane yeni ilmek alacaksınız. Çorap tabanı için ise çorap tabanı ilmekleri 1 ve 2. çorap şişlerine eşit olacak sayılarda 11 geçirmeniz gerekiyor.

Çorapta ayak kısmı için ise beklemede olan çorap üstünü ise örgüye dahil edip, 4 şiş üstünden yuvarlak sıralar şeklinde sırasıyla 2 sıra beyaz ve 2 sıra siyah örgü ipliğiyle 20 sıra düz örgü örülecek. 21. sırada ise çorap burun kısmı için siyah iplik ile 1. şişteki ilk ilmek düz örülecek.

Sonra da 2 ilmek 1 ilmek düz örülüp, sola doğru ilmek eksiltme ve sıradaki 8 ilmek düz örülecek. 2. şişteki ilk 8 ilmek de düz örülüp, sırada ki 2. ilmek örgü yüzü tarafından 1. ilmeğin önüne kaydırarak 2 ilmeği 1 ilmek olacak şekilde düz öreceksiniz.

Sağa doğru ilmek eksiltme ve 1 ilmeği düz öreceksiniz. Aynı şekilde de 3. şiş başında sol tarafa doğru 4. şiş sonunda ise sağa doğru 1 ilmek eksilteceksiniz. Bu sayede sıra sonunda 4 tane ilmek eksilmiş olacak. Sonraki her sıra ise aynı şekilde 4 ilmek eksiltme ile ilgili noktadan 1’er ilmek eksilterek 7 sıra örülecek. 7. sıra sonunda ise toplamda 12 ilmek kalmış olacak. 2 ilmek karşılıklı şekilde 1 ilmek kabul edilip, 6 ilmek bir kerede kesilecek.

EK İŞLER VE YURT DIŞI İLE İLGİLİ İLANLAR İÇİN MUTLAKA UĞRAYIN

blank

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu