URFA TUNUS İŞİNDEN BEBEĞE YELEK

Tunus işinden harika yeleklerin yapıldığını bilirsiniz. Yakın zamanda karşılaştığım ve bebek sahiplerine kolayca örüp yapabilecekleri güzel bir yeleğin tarifini yakaladım. Öğrenip sizde kolayca kavradığınız modeli oluşturabilirsiniz.URFA TUNUS İŞİNDEN BEBEĞE YELEK

Tunus işi bebek yeleği yapımı aslında karışık gibi gözükse bile yeni örgüye başlayanların dahi yapacağı zevkli örgülerdendir. Yeni doğan bebek yeleği yapmak istiyorsanız? öncelikle tarifi okuyun ve ondan sonra karar verin.

Tunus işi bebeğe yelek

Tunus işi bebek battaniyesi ve hırkası yapımını da zamanla sizlere paylaşacağım. Öncelikle bu güzel modeli kavrayalım ve yapalım. İlk olarak yeni doğan bebek için yapacağınız yeleği 30 tane zincir çekerek başlayacaksınız. Bu zincirler yeleğin ön kısmı için.

Daha sonra da çekilen zincirleri sıkıştırmayacaksınız. Aralarda boşluk olması gerekiyor. Bu noktayı unutmayın. Nedeni ise gözüken boşluklardan yine şiş geçirip ip alınacak.

tunus-isi-bebek-yelegi
tunus-isi-bebek-yelegi

Toplama işleminde ise ilk boşluktan şişi geçirip, şişe ip dolayarak geri çekeceksiniz. Tüm boşlukları bu şekilde doldurmuş olacaksınız. Daha sonra şişte görüldüğü gibi ilmekler oluşmuş olacak.

Zincirde yer alan son boşluğu da batıp, sonra şişte 30 tane ilmek oluşacak. Bu ilmekler ise sırasıyla bir bir çekeceksiniz. Şişte tek ilmek kalınca da sırasıyla yine ilmek toplayacaksınız. Bu aşamayı 6 sıra uygulamanız gerekiyor. Bu sayede istenilen lastik kısmı da oluşmuş olacak.

tunus-isi-bebek-yelegi

Sonrada 1 ilmek düz örüp, model koymaya başlayacaksınız. Bunun için ise şişte ilmekleri oluşturup, çekerken birinci ilmek normal çekilecek ve diğer ilmek çekmeden hemen önce 3 adet zincir çekilecek.

Sonra da sıradaki ilmekle birlikte bu zincirler çekilecek. 1 ilmek düz ve 1 ilmek ise zincir çekerek örülecek, kabartmalar da böylece oluşmuş olacak. Yelek için 5 sıra sarı ve 5 sıra beyaz iki renk ip kullanabilirsiniz.

İstediğiniz rengi de tercih edebilirsiniz. İlk sıradaki kabartmalar oluşturulduktan sonra da bir üst sıraya geçip, kabartmanın olmadığı ilmekler üstü seçilir ve yine aynı işlemi uygulamanız gerekir. Modeldeki gibi 2 sıra kabartma oluşmuş olacak.

Bebeğin boyuna göre koltuk altına gelecek biçimde örmeye devam edin. Koltuk kısmına geldiğinizde ise son 5 ilmeğe şişi geçirmeyeceksiniz. Hemen orada boşluk oluşmuş olacak. Aynı biçimde diğer parçayı ve hemen arka kısmını da yapacaksınız.

Yaka oyuntusu koltuk kısmına gelip bir ilmeği değil, aynı anda 2 ilmeği şişe geçirip öreceksiniz. Bu sayede yaka V olmuş olacak. Bebeğe göre omuz genişliğini ayarlayıp, yeleği bitirebilirsiniz. Yelek için arka kısmını bitirip boyun oyuntusu bırakmak için ise bitirmeden birkaç sıra hemen öncesinde 12 ilmek oyuntu yapmayı unutmayın.

Güzel bir model ve seveceğinizi düşünüyorum. Ben bayıldım. Yapımcısına tarifi verenin emeklerine sağlık. Kolay gelsin hanımlar.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu