YENİ KABARCIK KIZ BEBEK ÖRGÜ HIRKA MODELİ

Kabarcık kız bebek örgü hırka yapımıyla ilgili yapacağımız bu güzel bebek örgüsü çalışmasını seveceğinizi biliyorum. Ben çok sevdim ve hemen yapmaya başladım. Anlatım resimli ve adım adım inceleyerek de takip edebilirsiniz. Tarifte edeceğim. Öncelikle baloncuklu örgü bebek hırkası olarak da adlandırabileceğimizi söylemek isterim.YENİ KABARCIK KIZ BEBEK ÖRGÜ HIRKA MODELİ

İlk olarak 5 tane 50 gr. yarısı yün ve diğer yarısı akrilik olacak bebe yünü ip almalısınız. Tercih olarak da bu ip türünü tercih etmeniz de yarar var. 12 ve 18 aylık için 250 gr bebe yünü kullanmalısınız. Diğer malzemeler ise ; 3 numara şiş, tığ, makas, 5 tane düğme, süslemek için kurdeleden yapılan gül. 3 numaralı şişi kullanarak baloncuklu örgü bebek hırkasına başlamalısınız.

Kabarcıklı örgü bebek hırkası için ilk olarak döşten başlanır. Döş bölümü için şişe 50 ilmek atılır. Örgüye başladıktan sonra bir sıra örülür ve düze çıkınca ise örnek kurulma işlemi başlatılır. Lastik kısmı 10 tane haroşa örülerek devam edilir. Örnek kurmaya geçildikten sonra baloncuk oluşturma işlemi için baloncukların arasına gelecek şekilde iki ters yapılır. Lastik bölümü 8 ilmek ile ayrılır. İlk modele başladığınızda 10 haroşa ile lastik bölümü başlamalısınız. Bir düz örüldükten sonra ip şişe dolanmalıdır.

6 ilmek oluncaya kadar bir düz örülür. Bir dolanır baloncuk kısmı oluşturulur. Baloncuk bölümünü arttırdığımızda ise 11 düz ilmek olmasına dikkat edin. Araya iki ters örülür ve artırmadan hemen arasına 6 tane düz örülür. Tekrar iki ters örülür ve ip arkaya atılacak. İp şişe dolanır ve bir düz bir dola bir düz bir dola doladığımız ile birlikte 11 ilmek tamamlanmış olur. İki ters örülür ve 6 ilmek araya düz örülmelidir. Modelin ilk sırası bu şekilde bitirilir.

Arka yüze geçtiğinizde ise arkada tersler ters, düzler düz örülecek. Baloncuk kısmı için 11 tane ters örülmelidir. 2 tane düz örülür ve 6 tane ters örülmelidir. 11 tane ters örülür ve hemen ardından örnek kurulmuş olur. Öteki yüzde ise ilk başta anlatıldığı gibi aynı 11 tane düz örülür ve devam edilir. İki ters örüldükten sonra 6 tane düz örülür ve 2 ters örülmelidir. 11 tane düz örülmeli ve baloncuklu bölümler şekillenmeye başlar. 8 sıra baloncukların oluşması için yetecektir. 8 sıra bitince ise baloncukların yeri değiştirilmelidir.

Örnek her zaman düz taraftan kurulmalıdır. Balonların yerini değiştirmek için 8 adet kenar ördükten hemen sonra iki ters yapılmalıdır. Bir örülür ve bir ip salınır. İpler aşağıya doğru sökülür ve baloncuklu kısım oluşturulur. 6 düz ördüğümüz noktaya geldiğimizde ise bir örülür ve bir dolanır. Tekrar baloncuklu kısım oluşturulur. Bu biçimde döşler tamamlanmış olur. 90 ilmekle arkaya başlanmalı ve döşlerde uygulanan aynı çalışma tekrarlanmalıdır.

Baloncuklar yapıldıktan sonra baloncukların sonunda yer alan üst kısımda iki sıra düz ve iki sıra ters örerek devam edilmelidir. Hırkanın arkası tamamlanarak kollara geçilir. Yaka kısmı için baloncuklar örülür ve kollar da örülür dikilir kurdeleden güller yardımı sayesinde isteğe göre kendi zevkinize göre süsleyebilirsiniz. 5 adet düğme diktikten sonra hırka hazır hale gelir. Bu güzel çalışmanın detaylı resimleri ise altta ; bu arada Işıl Balaban hanımın bu güzel çalışması için kendisine çok teşekkür ederiz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu