YENİ TIĞ İŞİ OYA MODELİ YAPIMI

Yazma kenarlarına yapılabilecek çok şık bir iğne oyasından tığ oyasına çevrilmiş olan oya modelinin yapımını bugün sizlere göstermek istiyorum. Tığ işi oya modeli yapımına dair tüm detaylar video içerisinde açıklanmış. Yazma kenarlarına şık ve farklı modeller yapmak istiyorsanız bu örneğe göz atabilirsiniz.

Yazma kenarlarında çeşit çeşit farklı renklerde oya ipleri ile yapılmış olan el işlerini ben çok seviyorum. Yeni modeller buldukça da sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Özellikle iğne oyası bilmeyenler tığ oyasını yapmaya yöneliyorlar. Tığ işinde de klasik modeleler oldukça fazla yapılıyor. Oya modeli tasarlayanlarda iğne oyasında yapılmış olan modelleri tığ oyasına çevirerek farklı modelleri ortaya çıkartıyorlar. Bu sayede de hem model çeşitliliği artıyor hem de iğne oyası yapamayanlar beğendikleri modelleri tığ işi ile yapabiliyor.

YENİ TIĞ İŞİ OYA MODELİ YAPIMI

Bugün sizlere göstereceğim tığ işi oya modeli yapımı için burada Cenk marka üzerinde çiçek desenleri olan zemini krem rengi olan bir yazma kullanılmış. Oya modeli yapımında ise yazmanın kenarındaki tığ batısının yapımında ve oyanın zemininde yeşil oya ipi, modelin yapımında gül pembesi, mor ve hardal sarısı iplerde çiçeklerin yapımında kullanılmış. Çiçeklerin süslenmesinde ise krem rengi oya ipi kullanılmış. Burada kullanılan oya iplerinin hepsi Altınbaşak markalı ipler. Tığ olarak 21 numara tığ kullanılmış.

YENİ TIĞ İŞİ OYA MODELİ YAPIMI

Oya modeli yapılırken önce yazma kenarına tığ bay-tısı yapılmış. Daha sonra yeşil ip ile çiçeklerin yapılacağı yerdeki çimenler yapılmış ve yapraklar yapılmış. Bu şekilde yazma kenarına boyunca çimenler, yapraklar ve çiçek yuvaları yapılmış. Daha sonra yapılan bu çiçek yuvaları içerisine ise renkli oya ipleri ile çiçekler yapılmış. Modelin yapımı oldukça basit ama dikkat edilmesi gereken detaylar var. Bu nedenle videoyu en başından sonuna kadar takip ederek bu oya modelinin yapımını öğrenebilirsiniz.

YENİ TIĞ İŞİ OYA MODELİ YAPIMI

Tığ işi oya modeli yapımı için aşağıdaki videolu anlatımı takip edebilirsiniz.

videonun alındığı kaynak: https://www.youtube.com/@OyaHanm

SEN KAÇ PUAN VERİRDİN?
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın